Analýza servisu – David

Děkuji za důvěru a poslání videa dalšímu zájemci o analýzu podaní. Tím je David, který je tímto zařazen do soutěže o tenisovou raketu Wilson Blade a další ceny. Video Davidova podání je trošku roztřesené, patrně byla v hale zima a kameramanovi se třásly ruce 🙂 Ale to nevadí. I tak je vidět, že David je zkušený a kvalitní hráč, který má servis zvládnutý na slušné úrovni. Ale když se podíváme důkladněji, najdeme drobnosti, které by stálo za to vylepšit. Tak se na tyto chybičky pojďme podívat.

1. chyba – přísun pravé nohy

Tuto chybu tu už máme po několikáté a jde o pohyb přisouvající se nohy, u Davida je to pravá noha. Tu David přisouvá až k základní čáře, při zvětšení fotky je vidět, že ji má až na základní čáře. Hodně přísný rozhodčí by mohl zahlásit foot fault, neboli přešlap. Ale o to nejde 🙂 Při tomto postavení nohou, které vidíme na fotce, má David menší stabilitu a hůře se mu pak odráží nahoru za míčem. V podstatě se odráží jen z pravé nohy, což není úplně ideální. A navíc toto postavení mu neumožňuje dostatečné vytočení boků a jejich následnou rotaci.

Davidovi doporučuji vyzkoušet pravou nohu přisouvat spíše k levé noze, tedy mírně za ni. Bude se mu pak lépe odrážet nahoru za míčem, bude moci využít více energie boků a horní části těla. Bonusem bude méně zatěžovaná pravá noha, zejména koleno, které by tak mohlo brzy vypovědět službu (mám na mysli zranění, ale samozřejmě nechci nic přivolávat).

2. chyba – málo vytočená ramena a boky

Není to žádná zásadní chyba a vlastně to zmiňuji už u chyby číslo 1. David je urostlý chlap a mohl by svému podání předat ještě více energie. Stačí, aby více využil rotace horní poloviny těla a v jeho případě hlavně boků. Bude pak schopný dát míči více rotace, tím získá na kontrole a jeho servis bude mít větší přesnost a jistotu.

3. chyba – trefení míče za sebou

David se ukázkově odráží za míčem nahoru a mírně dopředu, ale… Možná je to chyba jen tohoto jednoho podání na videu, ale je vidět, že míč udeří mírně za sebou. Tím na plno nevyužívá energie těla, kterou získal výše zmíněným pohybem za balónem. Nejen že ztrácí na razanci, ale také nebezpečně zatěžuje pravé rameno a také záda.

Davidovi bych doporučil buď si vyhodit míč více před sebe a nebo si míč vyhodit a až pak dělat pohyb dopředu za míčem. V tomto Davidovi velmi pomůže odstranění chyby číslo 1. Pokud totiž přisune pravou nohu za levou, dostane se tím více za míč a pak jej snáze udeří před sebou.

Cvičení

David může vyzkoušet cvičení na odstranění zejména chyby číslo 1. Vlastně mu pomůže se všemi výše uvedenými chybičkami 🙂

Cvičení je:

  • postavit se tak, že pravá noha je hned za levou (v případě praváka)
  • toto postavení je totiž stejné jako máme v momentě úderu
  • je důležité výrazně vytočit ramena a celou horní část těla
  • a následně společně s odrazem z noh rotovat rameny

Závěrem

Jak jsem psal na začátku, David má podání na hodně dobré úrovni a nedělá při něm žádné zásadní chyby. Drobnosti, které jsem popsal, jsou opravdu jen maličkosti. Ale pokud na nich David zamaká, věřím, že bude mít ještě razatnější a pro soupeře nepříjemnější podání.

Další rozbory podání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *