Analýza servisu – Nina

Do soutěže o raketu Wilson Blade a další ceny se přihlásila Nina, lépe řečeno přihlásil ji její tatínek/trenér (aspoň si to myslím, že je i trenér). Nina se tímto stává nejmladším účastníkem této akce, je jí totiž teprve 8 let. Ale i přes nízký věk je vidět, že je velmi talentovaná a může být (a snad také bude) slavná tenistka, která nás bude reprezentovat ve Fed Cupu. Ale konec věštění a pojďme se podívat na její servis.

Nina očividně tenis hraje už nějaký ten pátek a navíc má zřejmě kvalitního trenéra. Její podání je téměř bez chyby, a to přesto, že je ještě velmi, velmi mladá. Ale i tak zkusím vypíchnout pár drobností, které by přece jen ještě trošku pomohly její podání vylepšit.

Chyba č.1. – levá ruka brzy dole

Není to nijak markantní, ale Nina by mohla levou ruku po vyhození míče o něco déle podržet nahoře. Tedy, jak se říká, déle si ukazovat na míč. Díky tomu, že ruku dává dolů o něco dříve, nedokáže se tolik vytáhnout za míčem a pramení z toho chyba č.2, kterou popíšu níže. Také tím bude schopná dát svému servisu více švihu.

Chyba č.2. – předklon při úderu

Nina se u podání ukázkově odráží z noh nahoru za balónem. Ale v důsledku chyby číslo 1., tedy předčasného stažení levé ruky dolů, tento pohyb těla nahoru vlastně neguje/brzdí. Na videu je pak vidět, že nohy jsou po odrazu správně ve vzduchu, ale vrchní část těla se v podstatě předklání a dělá tak pohyb proti směru odrazu nohou. Těžko se to popisuje, snad je to pochopitelné z obrázku 🙂 Správně by celé tělo mělo směřovat nahoru za míčem tak, aby jej Nina udeřila v co možná nejvyšším bodě.

Chyba č.3. – neprojití servisu

Je to opravdu maličkost a třeba je to problém jen tohoto jednoho podání, které vidíme na videu. Ale Nina po odehrání míče dopadne nohami na zem a okamžitě dělá pohyb dozadu. Opět je to následek předchozí chyby, tedy chyby číslo 2. Tímto pohybem dozadu se ochuzuje o energii těla, kterou by pro svůj servis mohla využít. Správně by měla dopadnout na nohy a setrvačností pokračovat v před směrem k síti, tedy aspoň prvním krokem. Jak se říká, prošla by úder a využila by tak energie těla.

Další doporučení

Ještě bych Nině a jejímu trenérovi/tatínkovi doporučil se zaměřit na větší vytočení ramen. Nina je opravdu zdatná hráčka, která má očividně talent, takže toto doporučení určitě. Pokud vytočí více ramena, bude schopná následně rotací ramen a horní části těla dát míči o dost více energie. A rotaci tím získá i míč, čímž bude mít Nina lepší kontrolu a jistotu na podání.

Závěrem

Jak jsem psal výše, Nině je teprve 8 let a na tento věk má podání hoooodně slušné. Výše popsané chyby jsou spíše doporučením, jak se může její podání zlepšovat, zdokonalovat. Ale znovu opakuji, za takový servis, jako má Nina, by se nemusely stydět děti o několik let (i o několik desítek let :)) starší hrající tenis déle než ona. Nině přeji hodně chuti do tréninků a těším se, až ji uvidíme v televizi, jak hraje finále nějakého velkého turnaje 🙂

Další rozbory tenisového podání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *