Analýza servisu – Zuzka

Máme tu čtvrtou zájemkyni o analýzu podání, kterou tímto přidávám do slosovaní o raketu Wilson Blade a další skvělé ceny. Děkuji Zuzce za odvahu a důvěru.

Na první pohled má Zuzka podání bez zásadnějších chyb. Svou postavou sice patří mezi křehčí ženy, ale i přesto by mohla dávat svému podání více energie. Koukněme se na pár rad, které by ji mohly v tomto pomoci.

1. chyba – držení rakety

Zuzka dělá stejnou chybu jako Hanka (analýza č. 1), kterou jsem i popisoval v článku o nejčastějších chybách u podání. Tou chybou je špatné držení rakety, což je jednou z nejčastějších chyb u podání rekreačních hráčů. Na první pohled se zdá, že Zuzka drží raketu správně, tedy „na kladívko“, ale při samotném úderu je vidět, že hraje podání takzvaně „na placku“. Usuzuji, že raketu drží spíše forehandově a podobně jako u Hanky z toho vyplývají i další chyby. Ale k těm se dostaneme později.

Bylo by ideální, aby Zuzka držela raketu „na kladívko“, možná i mírně backhandově. Pak bude schopná dát míči větší rotací, čímž získá i více kontroly. A díky správnému držení rakety také snáze odstraní i následující chyby.

2. chyba – malé vytočení ramen

Uvedené špatné držení úzce souvisí s další chybou, kterou je nedostatečné vytočení ramen. Zuzka je před samotným udeřením míče v podstatě čelem k síti. Správně by mělo levé rameno při nadhozu směřovat do míst, kam podání plánuje zahrát a až pak rotací ramen a horní části těla dát míči energii.

3. chyba – loket vpředu

Na videu vidíme loket nepřirozeně vytrčený vpřed ještě před samotným udeřením míče, což je podle mého názoru důsledkem špatného držení rakety. Zuzka pak hraje své podání v podstatě jen předloktím a nedává míči dostatek švihu a ani rotace. Jak se psal v článku 4+1 nejčastější chyby nejen rekreačních hráčů při podání, je důležité dostat loket do takzvané “trophy position“. Ruka s raketou pak vygeneruje mnohem více švihu a tím Zuzka získá pro svůj servis více rychlosti, jistoty a rotace.

4. chyba – rozpojení energií 🙂

Podle názvu chyby by se mohlo zdát, že jsme se dostali do duchovních sfér :), ale není tomu tak. V poslední fázi podání u doskoku vidíme snahu jít horní částí těla dopředu, ale spodní část těla moc nespolupracuje 🙂 a jde naopak na dozadu. Zuzka se správně vytáhne nahoru za míčem, což chválím. Ale podání neprojde a dopadne v podstatě na stejné místo, ze kterého začínala. Měla by se snažit podání projít, tedy skočit co nejdál do kurtu. Tím opět získá mnohem více energie a bude šetřit nejen ruku, ale i záda.

Cvičení

Zuzce bych doporučil vyzkoušet cvičení na odstranění zejména chyby číslo 2. a tím cvičení je:

  • odložit raketu, vzít míč do ruky a hodit co nejdál
  • u hodu míčem je pozice ramen a lokte stejná tak jako potřebujeme mít u podání
  • aby hodila Zuzka co nejdál, potřebuje vytočit ramena a využít k hodu celou horní část těla

Shrnutí

Když se Zuzce podaří vylepšit výše uvedené chybičky, získá pro svůj servis mnohem více energie, rotace a z toho vyplývající jistoty. Věřím, že se jí to podaří velmi rychle a brzy uvidíme nové video s dokonalým podáním 🙂

Kdo další má zájem o analýzu podání? Už se blíží naše prosincové slosování o tenisovou raketu Wilson Blade a další ceny tak posílejte 😉 Více informací o soutěži najdeš zde.

Další rozbory tenisového podání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *