6 nejlepších tenisových raket roku 2019

Tecnifibre TF40 315

Letní, v našich končinách tedy ta hlavní tenisová sezóna, je téměř u konce a proto je vhodný čas na bilancování. Ne, nebudu hodnotit své tenisové výkony, protože to by byla ztráta času a hlavně jen snůška vulgárních, nepublikovatelných výrazů. Zaměřím se radši na tenisové vybavení, přesněji řečeno na tenisové rakety. V jednom z minulých článků jsem se rozplýval nad modelem Tecnifibre TF40 315 a zařadil jej pomyslně mezi nejlepší rakety letošního roku. A tak vznikl nápad dát dohromady žebříček těch nejlepších raket, které jsou v současné době k sehnání. Přece jen letos jsem testoval jako o život a mohu tak srovnávat.

Podle pocitů

Hned na úvod ale musím upřesnit, že se jedná čistě o můj názor. Pořadí raket je ovlivněno jen a jen mými pocity, které jsem při hraní měl. A také je ovlivněno mým stylem hry a také schopnostmi. Kdokoliv jiný s jiným stylem a jinou úrovní tenisového umu samozřejmě bude mít názor jiný. A moc rád si ty názory přečtu níže v komentářích 😉 A také musím přiznat, že k raketám některých značek jsem se prostě nedostal, a proto nemohou být ani v žebříčku. Pro příští rok se zkusím polepšit, slibuji 🙂

Ale pojďme na žebříček a vezmeme to samozřejmě od konce.

6. místo Head Speed MP

Head Speed MP

Tak toto bylo pro mě velké překvapení. Jak jsem psal v recenzi, měl jsem na testování zároveň model Speed MP a Pro. S ohledem na parametry jsem očekával, že mě víc zaujme ta těžší (Pro) a to přesto, že mě několik mých spoluhráčů varovalo, že právě tento model jim nesedl a vybrali si Speed MP. Po důkladním testování jsem jim musel dát za pravdu. Raketa Speed Pro mě zklamala. Ale na druhou stranu lehčí verze s označením MP byla opravdu skvělá, snadno ovladatelná a poskytující slušnou míru kontroly. Výše zmínění spoluhráči jsou mladí (cca 18 let), závodní hráči vyznávající agresivní tenis od základní čáry. Ale tato raketa rozhodně je vhodná i pro pokročilejší rekreační hráče, kteří nemají nějaký zásadní problém s technikou úderů. Parametrově podobné jsou například hodně oblíbená Wilson Blade 98 nebo Tecnifibre TFight 305.

Recenze Head Speed

5. místo Babolat Pure Aero

Babolat Pure Aero 2019

Ano, je to hodně šokující vidět tak vysoko na mém žebříčku výrobek značky Babolat, vím. Ale není to chyba nebo nějaký trapný vtípek 🙂 Jak jsem zmínil už mnohokrát, Babolat nemám rád, což jsem vysvětloval v některém z předešlých článků nebo ve videorecenzi na Babolat Pure Strike (Youtube Sportobchodu). Ale raketa Babolat Pure Aero mě překvapila, příjemně samozřejmě. A to i přesto, že má jako většina Babolatek tvar rámu, za který by se nemusely stydět vidle na kydání hnoje. Ale je to prostě skvělá raketa vhodná pro široké spektrum hráčů, od pokročilejších rekreačních až po závodní hráče vyznávající hru od základní čáry založenou na přeliftovaných míčích. Právě v množství spinu, které při úderu míčkům raketa dává, překonává všechny ostatní současné rakety. Vlastně jen Wilson Clash se s ní může v této vlastnosti rovnat. Ale kromě neuvěřitelného množství spinu mě raketa překvapila i slušnou přesností a stabilitou. Dokonce i při hře na síti jsem s ní neměl žádný problém. Je to univerzální raketa, která dává brutální množství spinu a navíc je i přesná a snadno kontrolovatelná. A proto je naprosto právem jednou z nejlepších raket v mém žebříčku. …i když je to Babolat 😀

Recenze Babolat Pure Aero

4. místo Tecnifibre TF40 305

Tecnifibre TF40 305

Značka Tecnifibre letos slaví 40. výročí svého působení v tenisovém prostředí a k této příležitosti vytvořila limitovanou edici raket s označením TF40. Společně s firmou Lacoste připravili dva modely, TF40 305 a TF40 315, kde druhé číslo, jak je u Tecnifibre zvykem, označuje váhu rakety. Měl jsem možnost vyzkoušet obě verze a byl jsem nadšený z obou. Co nadšený, spíš šokovaný. Jak popisuji v recenzi, lehčí varianta (TF40 305) je stabilní, přesná a navíc i snadno ovladatelná. Parametrově je podobná výše zmíněné Head Speed MP nebo oblíbené Wilson Blade 98. A právě Tecnifibre mi z nich vychází nejlépe. Je prostě úžasná, a to nejen designem. V podstatě přináší běžným smrtelníkům nepopsatelný pocit jistoty jako se dá zažít jen a pouze s Wilson Pro Staff 97RF.

Recenze Tecnifibre TF40 305 a 315

3. místo Wilson Pro Staff 97RF

Wilson PRO STAFF RF97 Autograph 2017

Tato raketa je srdcová záležitost, přiznávám. Za prvé, je to Wilson, má oblíbená značka. Za druhé, hraje s ní Roger Federer, můj oblíbený hráč. A za třetí, je prostě skvělá… teda pokud to člověk umí, což mě se tato podmínka zrovna netýká. Rakety z modelové řady Pro Staff jsou precizní, přesné a tedy vhodné pro útočně laděné hráče. Wilson Pro Staff 97RF je podle mě tou nejpřesnější raketou s nejstabilnějším rámem, který poskytuje maximální kontrolu a cit. Ale zároveň musím dodat, že je to také ta nejnáročnější raketa, jaká je nyní k dostání. Prostě nic neodpustí. Mít tak o dvacet let míň a v posilovně zvedat na benč 150 kg, byla by to pro mě jasná volba.

Recenze Wilson Pro Staff 97RF

2. místo Tecnifibre TF40 315

Tecnifibre TF40 315

Těžší verze výše jmenované limitky od Tecnifibru je přece jen díky vyšší váze náročnější raketou, ale vynahrazuje to ještě větší přesností, citem pro míč a také energií, jakou předává míčku při úderu. Je to jako by vzali Wilson Pro Staff 97 RF, mírně snížili váhu, dali do vínku hustější pletení 18/20 a samozřejmě nastříkali logo Tecnifibre… Prostě takový pocit ze hry, takovou stabilitu, cit pro míč a přesnost jsem pocítil právě jen s Wilson Pro Staff 97RF. TF40 315 je tedy ještě lepší než její lehčí sestra, kterou mám na 4. místě. A jak jsem psal v recenzi, model Tecnifibre TF40 315 mě nadchnul natolik, že jej považuju společně s Wilson Pro Staff 97RF za nejlepší rakety, s jakými jsem kdy hrál. Bez přehánění.

Recenze Tecnifibre TF40 305 a 315

1. místo Wilson Clash

Wilson Clash 98

Model Clash je úplně nový model, který značka Wilson oficiálně představila letos v únoru. Už několik měsíců předtím ale pustila do světa, nebo spíše mezi vybrané tenisové trenéry a hráče, prototyp této rakety a ohlasy byly více než dobré. Ale jak jsem psal v recenzi na Wilson Clash 100, moc jsem tomuto humbuku nevěřil a bral jej jako snahu marketingového střediska výrobce o probuzení co největšího zájmu. Ale hned od začátku testování této rakety jsem pochopil, že to nebylo jen plácání prázdné slámy. Musím potvrdit, že rakety Wilson Clash jsou opravdu revoluční. A nejsou „jen“ revoluční, jsou opravdu výborné. Vyzkoušel jsem postupně modely Clash 100, Clash 100 Tour a Clash 98 a všechny tři jsou skvělé. Mě osobně nejvíc sedí Wilson Clash 98, která je vhodnější na můj útočnější styl hry („útočnější“ rozuměj „velká rána a plot…“).

Rakety Wilsom Clash jsou velmi všestranné a vhodné pro široké spektrum hráčů. Rozhodně je doporučím rekreačním hráčům, kterým výrazně pomůže zlepšit hru, zvýšit energií míčům, přidat na spinu, ale i na kontrole. Zároveň jsou tyto rakety velmi snadno ovladatelné. Také mohou velmi dobře plnit roli zdravotních raket a být tak skvělou volbou například pro trenéry, kteří hrají několik hodin denně. Verze s označením Clash 98 ale dobře poslouží i závodním hráčům, protože nabízí slušnou míru přesnosti a kontroly.

Recenze Wilson Clash 100Wilson Clash 98

Co z žebříčku vyplývá?

Že kdybych si já osobně měl vybrat nové rakety, byly by to:

  • Wilson Pro Staff 97 RF, ale jen v případě, že by bylo možné omládnout a některá ze zdravotních pojišťoven by tuto proceduru hradila v plné výšši.
  • Wilson Clash 100 Tour nebo Babolat Pure Aero, kdybych byl schopný udýchat dlouhé výměny plné přeliftovaných úderů od základní čáry.
  • Head Speed, kdybych chtěl snadno ovladatelnou a přitom vcelku přesnou raketu.
  • Wilson Clash 98 nebo Tecnifibre TF40 315, kdybych právě teď kupoval nové rakety. Obě jsou v současné době pro mě těmi nejlepšími a právě mezi nimi bych si vybíral. A ano, byla by to pro mě těžká volba. Přece jen jsem starší člověk a proto bych si měl vybrat Wilson Clash, která je příjemná a pohodlná. Na druhou stranu si nechci připustit, že jsem už starý na to hrát s náročnější raketou jako je Tecnifibre TF40 315, která nabízí ten fantastický pocit kontroly.

V podstatě dva vítězové

A proč jsem dal na první místo Wilson Clash a ne Tecnifibre TF40 315? Raketa od Tecnifibre je úžasná, skvělá, famózní. Má přesně ty parametry, které chci, tedy váha 315 gramů, vyvážení do ruky, úzký tuhý rám a vzor výpletu 18/20. Je prostě dokonalá, pro mě dokonalá. Naproti tomu Wilson Clash je revoluční. Wilson dokázal vytvořit neskutečnou kombinaci vlastností, které se v modelu Clash snoubí. A právě za tu revoluci má Wilson Clash o bod navíc.

I výplet hraje roli

Samořejmě nemohu nezmínit i to, že pocit z jednotlivých raket vždy umocní, a nebo taky hodně pokazí, použitý výplet. Bohužel dost často se stavá, že k zapůjčení v tenisových prodejnách, ale i na testovacích akcích jsou připraveny rakety s nevhodným nebo nekvalitním výpletem. A to se pak těžko testuje…

Na závěr ještě jednou zopakuji to, co jsem psal na začátku článku – k raketám některých výrobců jsem se prostě nedostal. Například ty od Yonexu bych opět po čase moc rád vyzkoušel. A třeba by pak žebříček vypadal jinak.

Tak co, jaký by byl tvůj žebříček nejlepších raket? Napiš níže do komentáře, moc rád se nechám inspirovat 😉

Tenisové rakety koupíš výhodně na Sportobchod.cz 😉

  1. Vážení, tenisovou raketu Wilson Clash mám skoro jeden rok a musím potvrdit slova odborníka. Jsem si myslím, pokročilý hráč staršího věku, takže parametry jaké byly zmíněny pro starší ročníky raketa má. Jsou s ní čopy, podání, zkrátka nemá slabinu. Musíte si ale dát vhodný výplet. Mě se osvědčil Luxilon smart o síle 1.25 s napětím 21/19

    1. Ladislave, moc Vám děkuji za komentář. Osobně jsem nebyl nadšený z kombinace rakety Wilson Clash a výpletu Luxilon Smart, ale je pravda, že právě tato kombinace je velmi pohodlná a vhodná i pro ty, které trápí bolesti ruky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *