Babolat Pure Aero 2019 – recenze

Babolat Pure Aero 2019

Babolat… Přiznávám hned na začátku, že nemám rád tuto značku a tím pádem ani její výrobky. A také přiznávám, že je to jen moje osobní averze bez nějakých zásadnějších důvodů. Nikdy jsem s žádnou raketou této značky nehrál a ani mě to nelákalo. Prostě je to stejné, jako když spousta lidí ohrnuje nos nad auty značky Dacia… 🙂 Rakety Babolat jsem měl vždy spojené s typicky antukovým stylem hry, kdy míče létají několik desítek metrů nad sítí, což zrovna není můj šálek kávy. Babolat Pure Aero 2019Navíc jejich design mi také nikdy nebyl úplně sympatický – široký rám, krček rakety tlustý jako násada od krompáče, zběsilé barevné kombinace, to vše prohlubovalo mou nechuť zkoušet cokoliv od Babolatu. První raketou, která mě donutila zamyslet se nad svým negativním postojem k této značce, byla Pure Strike. Jako by designér Babolatu vyslyšel mé tajné sny o ideální raketě – tenký rám, menší hlava a zejména kompletně (až na detaily) bílé provedení…ano, jsem hodně povrchní 😀

Ale zpět k tématu dnešního článku, kterým rozhodně nemá být výblitkem mé nenávisti k produktům Babolat. Největší český e-shop se sportovním vybavením Sportobchod.cz mi nabídl otestovat novou raketu Babolat Pure Aero. Řekl jsem si, že už jsem snad dospělý a budu schopný překonat svou výše popsanou averzi. Plný nedůvěry doplněné notnou dávkou škodolibosti, že se můj posměch vůči Babolatu potvrdí, jsem si na brněnské pobočce Sportobchodu obě rakety vyzvedl.

Design? Typický Babolat

Babolat Pure Aero 2019Babolat Pure Aero 2019 je, stejně jako její předchůdce z roku 2016, tvarem typická raketa Babolatu. Osobně mi připadá, díky tlustému krčku rakety, jako ideální zbraň při lovu na medvědy. Co se týká barevné kombinace, tady už tolik výtek nemám, spíš naopak. Jednoduchá kombinace černé a výrazné žluté není vůbec špatná. Dokonce se mi líbí víc než předchozí model. A když jsem viděl kolekci bagů, tašek a batohů k tomuto modelu, musel jsem uznat, že je opravdu povedená. Ale vzhled je dost subjektvní a každému se líbí něco jiného.

Parametry v podstatě nezměněny

Raketa Babolat Pure Aero si ponechala všechny parametry (až na jeden), jako předchozí model. Svou váhou 300 gramů patří do skupiny středně těžkých raket, ale díky vyvážení spíše do ruky ji zvládne i junior či křehká žena. Hlava rakety má 645 cm2 (100 čtverečních palců) a tedy i větší sweetspot (ideální plochu pro dotek výpletu s míčem). Jediným parametrem, který se změnil, je tuhost rakety. Přesněji řečeno rám staršího modelu je o jeden bod tužší než ten nový. Při hře to není žádný rozdíl, spíše naopak, ale k tomu se dostanu později.

Parametry Babolat Pure Aero 2019

Babolat Pure Aero 2019

  • Váha: 300 g
  • Vyvážení: 320 mm
  • Velikost hlavy: 645 cm2 (100 sq2)
  • Délka: 685 mm
  • Výplet: 16×19
  • Materiál: 100% Graphite
  • Tuhost rámu: 71 RA

Veškeré produktové popisy této rakety na prvních místech uváděly maximalizaci spinu, což je modla tenisu dnešní doby. Model rakety pro rok 2019 má nově navíc techonoligii FSI SPIN, která by měla ještě znásobit rotaci míče. Chápu, spin snižuje počet chyb, ať už do sítě nebo do autu. Ale obvykle jdou tyto technologie na úkor přesnosti úderů. Takže je to další raketa pro „pindily“ nalepené na plotě daleko za základní čárou?

Mé pocity ze hry

Jak jsem psal výše, od rakety Babolat Pure Aero jsem opravdu nic nečekal…nic dobrého. Abych popsal má očekávání: raketa vhodná pro až brutální lifty s malou kontrolou přesnosti úderů a nepoužitelná při hře na síti. Potvrdily se mé obavy? Nebudu vás napínat, nepotvrdily. Spíš naopak. Pravda, s tak malým očekáváním, jaké jsem měl, tu byl velký prostor pro příjemné překvapení. Ale až tak velké jsem opravdu nečekal.

Ano, raketa je pro mě vcelku lehká a má větší hlavu než ty, se kterými běžně hraji (Wilson Six.One 95 – váha 332 gramů, hlava 615 cm2) a proto mi hned od prvních úderů mi připadala velmi pohodlná. Ale zároveň mě překvapovala svou přesností a pocitem jistoty při hře od základní čáry. Připisuji to skvělé kombinaci akurátní tuhosti rámu, příjemné váhy a vyvážení spíše do ruky. A ano, reklamní slogany nelhaly, tato raketa opravdu dokázala mým úderům dodat více spinu než na který jsem zvyklý. Ještě více jsem pak byl překvapen při hře na síti, kde se rozhodně nepotvrdila má skeptická očekávání. I zde jsem ocenil tuhost rámu a pocit stability, a to i při těžších volejích či smeči.

Jak jsem se zmínil, měl jsem souběžně k porovnání i Babolat Pure Aero 2016. Pro lepší srovnání byly obě rakety vypleteny stejným, a nutno podotknout, že výborným výpletem Tecnifibre Black Code 1,24 mm o stejné tvrdosti (24/23 kg). Obvykle není mezi nastupujícími modely a těmi předchozími kromě vzhledu žádný rozdíl, to platí u všech značek. Nyní například testuji Head Speed MP, kde se toto pravidlo potvrdilo. Ale u Pure Aero byl rozdíl patrný. Se starým modelem jsem rozhodně neměl ten pocit přesnosti a i spinu dodávala o poznání méně než její nástupce.

Raketu Babolat Pure Aero vyzkoušel i můj spoluhráč Dominik, který je vyznavačem agresivní hry od základní čáry a i on byl z ní očividně překvapený. Příjemně překvapený. Potvrdil, že jej až zaskočila přesnost, s jakou dokázal míče umísťovat na polovinu soupeře. A i on pochválil znatelně vyšší úroveň spinu.

babolat Pure Aero vs Wilson Burn 100 CVPři jednom hraní jsem raketu Babolat Pure Aero srovnal s podobnou raketou od Wilsonu, přesněji s Wilson Burn 100 CV, která má v podstatě stejné parametry. Ale i když jsem velkým zastáncem značky Wilson, musím uznat, že hra s babolatkou byla o dost jistější a přesnější.

Raketa Babolat Pure Aero do puntíku splňuje to, co slibují její produktové popisy. Je snadno ovladatelná, ale rozhodně ne na úkor přesnosti, jak to u podobně laděných raket bývá. A také mohu potvrdit, že pocitově tato raketa přidává úderům více spinu, než bych vygeneroval například s těmi, které používám běžně.

Pro koho je

Babolat Pure Aero 2019 a Babolat Pure Aero 2016Tato raketa od Babolatu najde uplatnění u širokého spektra hráčů a hráček. Je vhodná pro závodní hráče od juniorského věku a výše, ale rozhodně si s ní hravě poradí i mírně pokročilí rekreační hráči. Samozřejmě její přednosti naplno využijí tenisté vyznávající agresivní hru od základní čáry založenou na liftovaných úderech…nebo ti, kteří by rádi takový styl hry předváděli.

Závěrem

Od rakety Babolat Pure Aero jsem vůbec nic nečekal. Rozhodně nic dobrého. Přece jen je vlastnostmi hodně odlišná od těch mých a navíc je to Babolat…:D Ale musím upřímně uznat, že mě příjemně překvapila. Testování jsem si s ní užil a dokonce i na mnou tolik opovrhovaný tvar rakety ala medvědobijka jsem si zvykl. Už nebudu opovrhovat raketami od Babolatu, nebo rozhodně ne modelem Pure Aero.

Co ty, máš zkušenost s tímto modelem? Napiš do komentáře tvůj názor na ní 😉

Tenisové rakety koupíš výhodně na Sportobchod.cz 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *