Head Graphene Speed 360 – recenze

Head Graphene 360° Speed

Společně s čipem Head Tennis Sensor se mi díky e-shopu Sportobchod.cz do rukou dostal nový model velmi oblíbené rakety Head Graphene Speed 360. Přesněji řečeno ty s označením Pro a MP. S verzí PRO hraje například Novak Djokovič a verzi MP používá třeba Alexander Zverev. Tento model je vcelku hojně rozšířen i na českých kurtech a má je i několik mých spoluhráčů. A proto mě zajímalo, co na této raketě všichni vidí.

Head Graphene Speed 360 – recenzeOsobně mám zkušenost s jiným modelem od Headu a tím je Head Prestige, o které jsem napsal kdysi recenzi. „Prestižka“ je raketa hodně přísná, neodpustí sebemenší chybu v technice úderu a je vhodná pro velmi zkušené hráče s agresivním pojetím hry…tedy nic pro mě.

Oproti tomu dnes recenzovaný model Head Graphene Speed 360 by měl být přece jen o něco schovívavější a vhodný pro větší spektrum tenistů. Minimálně tedy verze s označením MP.

Parametry – Head Graphene Speed 360 MP

 • Váha: 300 g
 • Vyvážení: 320 mm
 • Velikost hlavy: 645 cm2 (100 sq2)
 • Délka: 685 mm
 • Výplet: 16×19

Parametry – Head Graphene Speed 360 PRO

 • Váha: 310 g
 • Vyvážení: 315 mm
 • Velikost hlavy: 645 cm2 (100 sq2)
 • Délka: 685 mm
 • Výplet: 18×20

Ale dost suchých technických údajů a pojďmě testovat. Osobně mě více zajímal model s váhou 310 gramů, tedy verze s označením PRO.

Head Graphene Speed 360 PRO

Svými parametry se model PRO blíží k raketám, na které jsem dlouhodobě zvyklý (Wilson Pro Staff 97, Tecnifibre TFight 315). A z toho jsem usuzoval, že mi bude sedět mnohem víc. Spletl jsem se. Už od prvním úderů mě překvapilo, že míče z této rakety nelétají zrovna ochotně. Je to důsledek kombinace vyvážení spíše do ruky, tužšího rámu a hustšího výpletu….a samozřejmě mé neschopnosti. Ale i tak jsem měl trošku jiná očekávání.

Raketa je opravdu náročná na rychlost švihu a proto není vhodná pro každého. Jedná se o raketu pro útočně laděné hráče. A nutno podotknout, že spíš pro ty zkušenější. Přece jen moc hru neulehčí a neodpustí nějaké ty nedokonalosti v technice úderů. Ale pokud je úder proveden technicky správně, naplno se projeví její vlastnosti a hra je pak zábavou.

Co musím ocenit, je pocit stability a přesnosti, a to nejen při hře od základní čáry, ale i na síti. Pokud jsem úder zahrál technicky správně a s maximálním švihem, byl jsem si jistý, kam míč od rakety poletí.

Abych to shrnul, verzi Speed Pro bych doporučil hlavně závodním hráčům, kteří vyznávájí útočný styl hry a mají rychlejší švih. Rekreační hráč by se s ní mohl, stejně jako já, spíše trápit. Řešením by bylo použití nějakého pružnějšího výpletu (v raketě byl výplet Tecnifibre Black Code 1,28 mm) a možná by byl pocit ze hry s touto raketou o poznání jiný.

Head Graphene Speed 360 MP

Tento model mě také překvapil, ale příjemně. Čekal jsem, že to bude pohodlná raketa, která hodně pomůže a odpustí nějakou tu nedokonalost v technice úderu. Od svých spoluhráčů, kteří s touto raketou hrají, jsem měl informace, že míče z ní letí opoznání rychleji než u modelu PRO. Ale zároveň s tím jsem očekával i menší přesnost, která bývá spojená s lehčími a měkčími raketami.

Opak byl pravdou. S každým odehraným úderem jsem byl víc a víc nadšený. Ano, rychlost úderů byla opravdu o dost vyšší než s modelem PRO, ale rozhodně ne na úkor přesnosti. Oproti tomu pocit stability a přesnosti byl srovnatelný jako u těžší varianty (verze PRO). Headu se skvěle podařilo zkloubit maximální zrychlení úderů s výborným citem a kontrolou míče.

Díky tomu je raketa Head Graphene Speed MP vhodná pro široké spektrum hráčů. Určitě s ní bude spokojený útočně laděný závodní hráč nebo hráčka, ale rozhodně ji v pohodě zvládne i pokročilejší rekreant.

Když ji srovnám s dříve testovanou Babolat Pure Aero – headka je spíše pro útočníky s dobrou technikou úderů, babolatka oproti ní zase přidá míčům více spinu. Ale obě to jsou skvělé rakety.

Co napsat na závěr… Head Graphene Speed 360 jsou právem jedny z nejprodávanější raket pro pokročilejší tenisty a už konečně vím proč. Oba dnes testované modely spojuje maximální stabilita a přesnost úderů, u modelu MP doplněná i zvýšenou energií přenesenou z rakety na míč. A ač jsem zapřísáhlý zastánce značky Wilson, rakety Head Graphene Speed bych si klidně vybral, až mi doslouží ty současné 🙂

Tenisové rakety koupíš výhodně na Sportobchod.cz 😉

 1. To naozaj si myslíte, že s nimi hrajú Djoker alebo Zverev? :)) …..oni maju samozrejme iné rakety a su len nastriekanie aby tak vyzerali…. a poznámka o tom, že loptička neletí lebo má tuhší rám mi dáko hlava nebere….a možno by bolo lepšie pridať dáke video.

  1. Ahoj, děkuji za tvůj komentář. Určitě budeme rádi, když nám, laikům, vysvětíš, jak to s raketami světových hráčů je 😉 A máš pravdu, video by se hodilo a určitě je u dalších recenzí plánuji udělat.

   1. tzv. pro stock rakety ti nič nehovoria? profi hráč nemení každú sezonu raketu (musel by si na nu zvykať), pr. murray hráva s legendárnou pt57, ktorá pochádza z 90tych rokov …..všetko sú to len nastriekane, aby si ich ludia kupovali…a už aj sa často uvádza, že s nimi profi hráč nehrá ale tźv. endorsing (niečo ako hlási sa) a to práve kvôli sťažnostiam o zavádzaní kupujúcich …..prečítaj si toto a budeš trochu v obraze
    http://tennisnerd.net/gear/racquets/pro-player-racquets/tennis-racquets-of-the-atp-professionals/5645

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *