Babolat Pure Drive – recenze

Babolat Pure Drive

Nemyslitelné se stává skutečností. Nadopovaný všemožnými léky na uklidnění umocněnými mocnými hlty tvrdšího alkoholu se pouštím do psaní recenze tenisové rakety od mé bezkonkurenčně „nejoblíbenější“ značky. Snad mi to nezanechá nějaké dlouhodobější šrámy na duši nebo nedejbože na něčem jiném (játra atd.).

Babolat Pure Drive

Jak se z názvu článku dá vytušit, tou raketou k recenzi je prý vcelku oblíbená Babolat Pure Drive. Tuto raketu nikdy dřív nezkoušel a v podstatě ji ignoroval. Ano, už dříve jsem alespoň částečně odhodil mou averzi vůči Babolatu a vyzkoušel nadalovku (Babolat Pure Aero) a Babolat Pure Strike. A hlavně u Pure Aero jsem musel odhodit svou averzi a upřímně uznat, že je to opravdu dobrá raketa a proto jsem ji i zařadil mezi 6 nejlepších tenisových raket roku 2019.

A když jsem od vás, čtenářů tenisového blogu, dostal už několikátý dotaz na raketu Babolat Pure Drive a můj názor na ni, nezbylo mi nic jiného než ji přestat ignorovat a pořádně ji vyzkoušet. Asi ne nadarmo s tímto modelem hraje Karolína Plíšková nebo Fabio Fognini a patrně si zaslouží trošku té pozornosti.

A proto jsem se vydal do brněnské prodejny Sportobchodu, kde ji mají k dispozici v jejich půjčovně tenisových raket. Přesto, že byl vcelku slunečný den a teplota kolem 20 stupňů (myslím venkovní teplota, ne moje), narazil jsem si kulicha až k nosu, další maskování zajistila povinná rouška (pandemie Covidu) a „bez ostychu“ jsem vstoupil do prodejny. Zdejší zaměstnanci si museli pomyslet, co to přišlo za magora…ale to oni si v mém případě říkají asi často 😀

Parametry Babolat Pure Drive

 • Váha: 300 gramů
 • Velikost hlavy: 100 in2 (645 cm2)
 • Vyvážení: 320 mm
 • Šířka rámu: 22 – 26 – 23 mm
 • Tuhost rámu: 72 RA
 • Vzor výpletu: 16/19
 • Použitý výplet: Tecnifibre Black Code
 • Napětí výpletu: 25 x 24 kg

Raketu Babolat Pure Drive jsem dostal s výpletem Tecnifibre Black Code vypleteným na 25/24 kg. Tento výplet mi vcelku sedí, není z nejpružnějších a tak zajišťuje dostatek citu a přesnosti…teda říká se to. V mém podání se o citu ani přesnosti mluvit nedá. Ten den jsem neměl domluvené žádné hraní, ale nevydržel jsem a jel do klubu (tenisového) ji vyzkoušet alespoň na zdi. …no dobře, přiznávám, kvůli babolatce jsem tam nejel, to by mi asi nikdo nevěřil 😀 Ale pár úderů o stěnu jsem dal a…

…a první pocity byly děsivý. Podle odezvy při úderu mi připadlo, že držím v ruce plastovou lopatku, který umocňoval zvláštní „drnčivý“ zvuk. No jo, babolatka, pomyslel jsem si s notnou dávkou sakrasmu. Ale hrál jsem dál. A čím víc míčů jsem s raketou odehrál, tím se můj názor měnil. Po chvilce jsem si uvědomil, že se mi s ní hraje vlastně dobře a onen pocit plastové lopatky odezněl. Raketa mi připadla velmi snadno ovladatelná a hra s ní byla velmi snadná. Ale to bylo jen pár míčku o zeď. Jaké to s ní bude na kurtu?

Další den jsme měli trénink. Už když jsem z bagu vytáhl raketu Babolat Pure Drive, dostalo se mi od mých milých spoluhráčů několika posměšných poznámek…netuším proč. Dal jsem si před hraním Lexaurin (prášek na nervy), takže mi to bylo vcelku jedno 😀

Byl jsem zvědavý, zda se i na kurtu potvrdí zjištění z předešlého dne a nebudu vás dlouho napínat. Hned od prvních úderů jsem měl pocit, že hrát s touto babolatkou je tak snadné. Přece jen její váha (300 gramů bez výpletu) je o dost menší než moje Wilson Pro Staff RF97 (340 gramů). Ale svou roli hraje i tvar rámu, ale k tomu se dostaneme.

Proč je tak dobrá?

Babolat Pure Drive

Jak jsem psal, raketa Babolat Pure Drive mě překvapila. Kombinace příjemné váhy (300 gramů), vyvážení na střed (320 mm) a tvaru rámu ji dává do vínku velmi snadnou ovladatelnost. Dalším plusem je tuhost rámu. Přece jen jsem starší model, který je zvyklý na tvrdší rámy raket, které sice negenerují přemíru energie, ale poskytují kontrolu a dostatek citu pro míč. Musím se přiznat, že osobně nejsem moc nadšený z aktuálního trendu, kdy se rakety dělají měkčí a pružnější. Raketa Babolat Pure Drive je model pro rok 2018 a možná i proto má ještě takový klasičtější feeling nebo jak to nazvat.

Pro hru od základní čáry jak dělaná

Základní údery jako je forehand a backhand jsem si díky vlastnostem rakety užíval. Pokud jsem úder trefil středem rakety, míč letěl tam, kam jsem zamýšlel. I u slajzovaného (čopovaného) backhandu jsem měl naprostou kontrolu a i se svými mírně volšovými rukami jsem byl schopný vyprodukovat vcelku slušnou „žiletku“.

Trošku problém jsem ale měl u ne úplně ideálně trefených míčů, kdy raketa neposkytuje moc stability. V těchto případech raketa moc nepomůže. Ale to je chyba hráče, má to zahrát správně 🙂 Na druhou stranu právě v těchto momentech moderní rakety nejsou tak náročné a nedokonalost v technice díky použitým technologiím a materiálům mnohdy odpustí.

Ale co hra na síti?

Jak to u takto stavěných raket s větší hlavou bývá, nejsou pro hru na síti úplně ideální. Takže jsem čekal jen to nejhorší. Ale i u volejů mě raketa mile překvapila, opět se velmi snadno ovládala a při trefení středu výpletu nebyl žádný problém. Samozřejmě mi trošku chyběly nějaké ty gramy, ale to je spíš o zvyku.

Spokojenost?

Jak jsem psal, raketa Babolat Pure Drive mě mile překvapila. Možná i proto, že jsem díky svým předsudkům vůči produktům této značky od ní čekal asi jen to nejhorší. A nebyl jsem sám. I někteří moji spoluhráči, kteří měli nemístné poznámky při zmiňovaném tréninku, pak následně byli z rakety nadšení. Jedná se o mladé závodní hráče, ale stejné nadšení měli i další hráči a hráčky, kteří raketu vyzkoušeli.

U rakety Babolat Pure Drive se mi zamlouvala snadná ovladatelnost a onen klasický pocit ze hry, tedy dostatek citu a kontroly a to i při hře na síti. Navíc mým úderům přidávala nějakou tu porci spinu. Sice ne takovou jako například Babolat Pure Aero, ale pro mě v dostatečném množství.

Co mi úplně nevyhovovalo, byla mírná nestabilita při těžších úderech, ale jelikož moc po kurtu neběhám, k těmto úderům se tak moc nedostanu 😀

Srovnání s jinými modely Babolat

Musím uznat a pochválit značku Babolat za smysluplnost nabídky modelů tenisových raket. Babolat Pure Strike je raketa pro útočně laděné, agresivní hráče. Babolat Pure Aero pro ty, kteří chtějí hrát s maximem spinu. A raketu Babolat Pure Drive si vyberou hráči, kteří vyznávají celodvorcový pestrý tenis.

Závěrem

Raketa Babolat Pure Drive mě mile překvapila. Osobně bych si ji nevybral, ale už chápu, proč je tak populární a oblíbená. Musím ji pochválit za onen klasický pocit ze hry, který mi u nově představovaných raket chybí. Trošku se ale bojím se, že nový model (který patrně brzy přijde) půjde v nastavených kolejích a i on dostane měkčí pružnější rám. Ale uvidíme… Na druhou stranu neodpustí chyby v technice úderů a také negeneruje tolik energie tak jako moderní rakety.

Přednosti:

 • Snadná ovladatelnost
 • Více spinu
 • Přesnost
 • Cit pro míč

Mínusy:

 • Nestabilní při těžších míčích
 • Nepomůže
 • Méně energie

Hodnocení Babolat Pure Drive

 • Základní údery: 4/5
 • Voleje: 4/5
 • Servis: 4/5
 • Přesnost: 4/5
 • Cit: 4/5
 • Energie úderů: 2/5
 • Spin: 4/5
 • Moje hodnocení: 4/5
Hodnocení
Kdy:
Co:
Babolat Pure Drive
Jak:
41star1star1star1stargray

 1. Ahoj, můj parťák hraje s touto raketou a nemůže si ji vynachválit. Říká, že „odpouští“, má tím namysli, že i když netrefí úder optimálně středem výpletu, tak i přesto to od rakety letí. Raketu jsem vyplétal a všiml jsem si, že příčné struny začínají blízko rámu, že mezera mezi rámem a první horní příčnou strunou je mnohem menší než u mé rakety, to samé dole u krčku, poslední příčná struna je blízko krčku. Tím si vysvětluju, proč ta raketa „odpouští“. Ohledně tvrdosti rámu má parametr „Stiffness“ hodnotu 71 oproti Wilson Pro Staff RF97, která má „Stiffness“ hodnotu 68. To znamená, že Rogerova raketa je „měkčí“, tím se víc ohne při kontaktu s míčem, čímž je kontakt s míčem delší, což má za následek, že Roger může tomu míči dát lépe ten správný směr, kam chce ten míč poslat. Menší hodnota „Stiffness“ znamená větší kontrolu úderu, ale zákonitě s tím menší energii. Hráč musí tu energii dodat svým švihem. Ohledně parametru „Stiffness“ čerpám z http://www.tennis-warehouse.com. Závěrem chci vyjádřit souhlas, že ačkoliv nehraji s Babolat, tento rám je vynikající!

  1. Ahoj, děkuji za tvůj příspěvek a zkušenost. Hodně záleží, jakou raketu předtím tvůj spoluhráč měl. Osobně jsem tuto raketu (Babolat Pure Driv) srovnával s Wilson Blade a Wilson Clash a ty přece jen odpouští více než Babolatka. Ale je to o pocitu každého hráče 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *