Raketa Wilson Clash 98 – recenze

Wilson Clash 98

Rakety Wilson Clash testuji už od jejich představení v únoru letošního roku (2019). Napřed to byl model Wilson Clash 100 s váhou 295 gramů, velikostí hlavy 100 a vyvážením 310 mm, která je vhodná pro široké spektrum hráčů a hráček. Jako další mi přišel pod ruku model Clash 100 Tour, který má také velikost hlavy 100, ale už je o něco těžší, váží 310 gramů a vyvážení má ještě více do ruky, přesněji 306 mm. Díky větší váze je vhodnější spíše pro pokročilejší hráče. A nyní mám v ruce model, který mě osobně zajímá nejvíce. Je to Wilson Clash 98. Opět má váhu 310 gramů a vyvážení 306 mm a už podle názvu jsem i já pochopil, že raketa má velikost hlavy 98. Díky tomu je jasné, že bude vhodná pro pokročilejší a závodní hráče. Tedy ne, že bych byl pokročilejší, ale přece jen se svými parametry blíží k raketám, která běžné používám (Wilson SixOne 95).

Velká očekávání, jen špatná volba výpletu

Wilson Clash 98

Už z předešlých modelů s velikostí hlavy 100 jsem byl nadšený, protože opravdu je to, jak Wilson sliboval, revoluční raketa. Dovolím si říct, že ve spojení s podobně revolučním výpletem Luxilon Smart jsou Wilson Clash 100 opravdu skvělou volbou pro každého rekreačního hráče, který díky těmto raketám posune svou hru o obrovský krok dopředu. 

Ale na model Clash 98 jsem se těšil ještě víc. Díky menší hlavě rakety by měly být ještě přesnější než modely s větší hlavou. Bohužel mi první testovací kousek dorazil právě se zmíněným výpletem Luxilon Smart. Proč bohužel, když se jedná o revoluční výplet? Luxilon Smart je výborný výplet, který je velmi šetrný k ruce, minimalizuje přenos vibrací do ruky hráče a ve spojení s Wilson Clash dokáže nahradit i zdravotní rakety. Ale tento výplet má doporučené napětí 20 až 22 kg, což je proti mým zvyklostem přece jen málo (běžně pletu na tvrdost 27×26 kg). Jasně, mohl bych Luxilon Smart naplést na větší tvrdost, ale tím by se degradovaly jeho vlastnosti, což by byla škoda a holý nerozum.

Wilson Clash 98 + Wilson Revolve Spin
Wilson Clash 98 + Wilson Revolve Spin

Parametry Wilson Clash 98

 • Váha: 310 g
 • Velikost hlavy: 98 in2 (632 cm2)
 • Vyvážení: 310 mm
 • Šířka rámu: 24,5 mm
 • Tuhost rámu: 55 RA
 • Vzor výpletu: 16/19
 • Použitý výplet: Wilson Revolve 1,25 mm
 • Napětí výpletu: 26 x 25 kg

Druhý testovací kus Wilson Clash jsem si nechal vyplést mým oblíbeným výpletem Wilson Revolve 1,25 mm na tvrdost 26×25 kg. A byla to skvělá volba. Raketa Wilson Clash 98 má stejně jako modely s hlavou 100 hustotu pletení 16×19, ale protože má menší hlavu, je tedy výplet hustší. Osobně raději hraju s raketou, která má hustší výplet, údery jsou pak přesnější. Další výhodou, která potěší zejména šetřivé typy, je delší životnost výpletu. S raketou, která má vzor výpletu 16×19, mi praskne výplet po cca 2 hodinách, u hustějšího vzoru musím výplet nechat přeplést aniž by praskl. Ale pro někoho může být nevýhodou, že hustší pletení nepředává míči tolik spinu (rotace) jako to méně husté.

Opravdu zázračná raketa?

Raketa Wilson Clash 98, stejně jako všechny modely Clash, má velmi pružný rám, který ovšem netrpí neduhem podobně měkkých rámů, tedy velkou nepřesností úderů. I díky menší hlavě, a tím pádem i menšímu sweetspotu, je přesnost na slušné úrovni. I když na úroveň raket Wilson z řady Pro Staff samozřejmě nedosahuje. Ty jsou v přesnosti přece jen o poznání lepší. Ale na druhou stranu jsou to mnohem náročnější rakety, které nic neodpustí. Naopak rakety Clash i z úderu, který by podle mých očekávání šel do autu nebo sítě, jsou schopny doslova vykouzlit dobrý míč. A tento pocit, kdy raketa napravila, co moje neschopná ruka pokazila, jsem měl velmi často. Jediné, s čím jsem nebyl úplně spokojený, byla hra na síti. I zde raketa dodávala mým úderům více energie, ale s citem to bylo přece jen o něco horší než s raketami, na které jsem zvyklý.

Energie a spinu na rozdávání

Už první údery mě překvapily množstvím spinu, které raketa mým úderům dodávala. Jak jsem psal v jednom z dřívějších článků, mé údery v podstatě neví, co to spin je. Přístroje měřící počet otáček míčku by v mém případě ukázaly tak 3 otáčky za hodinu, a to jen za dokonalých podmínek. Ale s Clashkou je to jiné. Takové množství rotace, liftu, spinu nebo jak to chceme nazvat, mi dávala jen raketa Babolat Pure Aero, se kterou hraje Rafa Nadal. Ale narozdíl od babolatky, raketa Wilson Clash navíc dodá i větší množství energie a míče tak od ní létají o dost rychleji.

Ne každý je spokojený

Testovanou Wilson Clash 98 si vyzkoušelo i několik další hráčů a hráček různých tenisových úrovní a odezva byla většinou stejně nadšená jako ta moje. Stabilita, snadná ovladatelnost, maximalizace spinu, přesnost, to byly nejčastější komplimenty na adresu této rakety. Ale našli se i nespokojení testeři. Byli to méně pokročilí hráči s malým nebo téměř žádným švihem. Pro tyto hráče není raketa Clash 98 vhodná a spíše bych jim doporučil Wilson Blade, která je vyvážená do hlavy a díky tomu není potřeba tolik švihat.

Opravdová revoluce

Wilson Clash 98 + bag

Co říct závěrem… Musím říct, že Wilson Clash 98 jsou opravdu revoluční. Není to jen nějaká evoluce stávajích modelů raket Wilson, ale úplně něco nového. Nemusí sednout každému, ale myslím si, že je to spíše o zvyku. Přece jen Clashky mají specifický zvuk a také pocit při úderu je jiný než u jiných raket. Ale tato raketa úderům dodává více energie, spinu a také výrazně pomůže v momentě, kdy úder není technicky správně zahraný. A to se občas hodí.

Takže pro koho bych rakety Wilson Clash 98 doporučil? Díky své váze a menší hlavě už není tak univerzální jako její „sestry“ s označením Clash 100 a Clash 100 Tour. Wilson Clash 98 je vhodná spíše pro pokročilejší rekreační hráče (muže), ale i závodní hráče a hráčky, kteří od rakety kromě maximalizace spinu a energie úderů očekávají více přesnosti.

Přednosti:

 • Snadná ovladatelnost
 • Mnohem více energie
 • Mnohem více spinu
 • Není náročná na techniku úderu
 • Slušná přesnost

Nevýhody:

 • Méně citu
 • Zvláštní zvuk při úderu
 • Nezvyklý pocit při úderu

Hodnocení Wilson Clash 98

 • Základní údery: 4/5
 • Voleje: 3/5
 • Servis: 4/5
 • Přesnost: 4/5
 • Cit: 3/5
 • Energie úderů: 5/5
 • Spin: 5/5
 • Moje hodnocení: 5/5
Rakety Wilson Clash 98 koupíš výhodně na Sportobchod.cz 😉
Hodnocení
Kdy:
Co:
Wilson Clash 98
Jak:
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *