Wilson Clash 100 – recenze

Wilson Clash 100

Jak jsem psal v dřívějším článku, na podzim roku 2018 Wilson poodhalil zcela nový model s názvem Clash, který měl rozšířit už tak naditou nabídku tenisových raket této značky. Nejednalo se o typické představení nového modelu, ale spíše o nalákání na oficiální představení, které bylo naplánováno na únor 2019. Podle vyjádření Wilsonu se mělo jednat o úplně novou raketu, která nevychází z žádného již nabízeného modelu. Co víc, výrobce sliboval naprosto převratnou raketu, ze které si všichni sedneme na pr…zadek. Jak je známo, Wilson je má oblíbená značka, ale i tak jsem byl k těmto vyjádřením notně skeptický. Přece jen je v současné době obrovský boj o zákazníka a proto marketingové týmu slovy jako „převratný“, „unikátní“, „jedinečný“ rozhodně nešetří, a to ať jde o nový model auta nebo toaletního papíru.

Wilson Clash

V průběhu prosince na několik stovek šťastlivců z řad závodních hráčů a trenérů z celého světa čekalo překvapení v podobě prototypu rakety Clash, který dostali na dlouhodobé testovaní. Z reakcí těchto testerů na sociálních sítích bylo znát nadšení. Ale přece jen jsem tvor nedůvěřivý a netrpělivě vyčkával na svou šanci. Ta přišla v únoru, kdy Wilson model Clash oficálně pustil do prodeje. Díky zastoupení Wilsonu v ČR jsem měl to štěstí si raketu Clash 100 vyzkoušet jako jeden z prvních.

Celý nedočkavý jsem si nechal testovací raketu rychle vyplést a hurá na kurt. Spoluhráč rozehrává první míč, dělám poněkud opatrný nápřah, přece jen netuším, co Clashka dokáže a nechci hned první úderem trefit zadní stěnu haly. Udeřím raketou do míče, tak jak jsem zvyklý, tedy téměř bez rotace. A…

Wilson Clash 100

…na chvilku tento příběh pro větší napětí pozastavím a upřesním, že do ruky se mi dostala verze Wilson Clash 100 o váze 295 gramů, vyvážením 310 mm a velikostí hlavy 100 cm2. Podle parametrů jsem usuzoval, že to rozhodně nebude raketa pro mě. Přece jen jsem zvyklý na krapet těžší rakety (315 gramů a víc) a menší hlavu (ideálně 97 cm2). Zaujalo mě vyvážení, které je hodně do ruky, což u tak lehkých raket vůbec nebývá zvykem. Vlastně nevím o žádné jiné. Navíc rám Wilson Clash 100 je extrémně měkký, přesněji řečeno index tuhosti rámu má 55, kdežto běžné rakety mají 68-72. Suma sumárum, od Clashky jsem očekával, že to bude ideální raketa pro rekreační hráče a možná i trenéry, kteří chtějí šetřit ruku.

A nyní zpět k prvnímu úderu z touto, podle všeho přelomovou, raketou. Jak jsem psal výše, první míč jsem udeřil opravdu opatrně a téměř bez rotace. Míč ale od rakety odletěl znatelně větší rychlostí než jsem očekával a ještě k tomu s takovou rotací, za kterou by se musel stydět ani Rafa Nadal…teda kdyby jej zahrál pravou rukou a tu měl navíc v sádře…ale i tak byla rotace míčku nad moje zvyklosti. Měl jsem pocit, jako když raketa míč nabere jakoby do praku, chvilku se s ním pomazlí a pak vypustí směr soupeřova polovina kurtu. Ale nevypustí jej jen tak zbůhdarma někam, ale přesně tam, kam jsem mířil. Náhoda, říkám si. Přichází další a další úder a výsledek je stejný – úder do míče, který od rakety odletí s větší energií, větší rotací a dopadne tam, kam bylo zamýšleno. To asi nebude náhoda a rozhodně to není tím, že bych se přes noc zázračně tolik zlepšil. Nechápu. To přece není možný.

První pocit? „Ty vole!“

Raketu předávám spoluhráči, aby ji vyzkoušel i on. Nechce, odmítá, prý to není nic pro něj, že je zvyklý na jiný typ raket a pro jeho hru se tato vůbec nehodí. Nakonec se nechá přemluvit a bere „zázrak“ jménem Wilson Clash do svým rukou…

…opět malá vsuvka. Možná jste zaznamenali video od Wilsonu, kde tuto raketu představovali. Video bylo sestřihem prvních úderů různých hráčů, od hráčů ATP (např. Dimitrov) až po rekreační hráče. A všichni po prvním úderu zvolali údivné „wau!“.

…spoluhráč tedy vzal raketu do svých rukou, postavil se s mírným odporem a velkou skepsí ve tváři za základní čáru a odehrál první míč. „Ty vole!“ To byla jeho reakce ihned po úderu, vlastně takový volný překlad slova „wau“. Raketu jsem mu pak nebyl schopný odebrat a bez delšího rozmýšlení si objednal hned dva kusy Wilson Clash 100.

O pár dnů později se mi do ruky dostala i těžší verze s označením Wilson Clash 100 Tour. Stejná velikost hlavy, stejně měkký rám, jen váha 310 gramů a vyvážení ještě více do ruky (306 mm). Tyto parametry dávaly tušit, že mi bude sedět ještě víc než lehčí Clashka. Přece jen nyní hraji s Wilson Pro Staff 97, která váží 315 gramů (bez výpletu) a mají vyvážení 310 mm, což už není tak velký rozdíl. Navíc jsem si do ní nechal naplést výplet Wilson Revolve na kila, které běžně používám (27/26 kg) a byl zvědavý, zda onen pocit nadšení jako z lehčí varianty bude stejný nebo snad ještě větší. Pravda, ten „wau“, nebo spíš „tyvole“ pocit jsem neměl, ale to se dalo čekat. Přece jen jsem už věděl, co můžu čekat. Ale jak jsem si myslel, těžší verze mi vyhovovala ještě víc, hra s ní byla ještě přesnější.

Jaká tedy rakety Wilson Clash 100 je?

Raketa Clash 100 je velmi pohodlná, za co může extrémně měkký rám, který navíc dokáže přidat úderům mnohe více energie a spinu. Ale oproti jiným „pohodlným“ raketám je neuvěřitelně stabilní a míče z ní létají tam, kam chci. Hodně překvapila i při hře na síti, kde rakety s větší hlavou a nízkou váhou zrovna moc neexcelují. O podání ani nemluvím, i při tomto úderu generuje až neskutečné množství energie a rotace.

Je Wilson Clash 100 opravdu revoluční?

Ano, je. I když jsem tomu vůbec nevěřil. Přece jen za posledních několik let se tenisové rakety moc nezměnily. Změny u nových modelů oproti těm předchozím byly spíše kosmetické, výjimečně ten či onen výrobce vyvinul novou technologii, která například lépe tlumila vibrace. Ale rozhodně ničeho převratného jsme se nedočkali. Až do teď.

Wilson opravdu ve svých prohlášeních o revoluci mezi tenisovými raketami nekecal. Wilson Clash 100 je opravdu přelomová raketa, která sedne v podstatě každému. Může s ní naprosto v pohodě hrát začátečník, pokročilý rekreant i závodní hráč a samozřejmě i hráčka. A každému z nich tento model raket pomůže. K razantnějším úderům, přesnější hře, větší přesnosti… Trenérům absolvujícím dennodenní maratón mnoha hodin na kurtu zas bude notně šetřit ruku. Prostě je to univerzální raketa. A už je na každém, zda si vybere lehčí či těžší variantu.

P.S.: V dohledné době přijde na trh i model Wilson Clash 98 (s velikostí hlavy 98 cm2), na který se těším ještě víc.

Raketa Wilson Clash je na Sportobchod.cz za nejnižší cenu 😉

Hodnocení
Kdy:
Co:
Wilson Clash 100
Jak:
51star1star1star1star1star

  1. Dobrý den
    dnes jsem si raketu wilson clash 100 tour koupil, ovšem v obchodě mi nebyli schopní říct jaká je pro tuto raketu optimální tvrdost výpletu. Hrávám s wilson pro staff RF98 a pletu 25/26, ale chtěl bych vyzkoušet tuto raketu s doporučenou tvrdostí. Nikde na internetu jsem se bohužel nic nedozvěděl… Můžete mi prosím napsat s jakou tvrdostí jste raketu testoval, než jste ji přepletl na 26/27?
    S pozdravem Robert

    1. Dobry den Roberte, doporucena tvrdost vypleteni pro Wilson Clash 100 je 21-26 kg. Raketu jsem mel puvodne vypletenou vypletem Luxilon Smart, ktery ma doporucene napeti 20-22 kg. Pak jsem ji prepletl na mych beznych 27/26 kg. Ale testoval jsem ji i s vypletem na 24/23 kg. Hodne zalezi, na co jste zvykly. Raketa sama o sobe je hodne mekka a pruzna, takze osobne bych doporucoval tvrdost 24/23 a vic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *