Tenisové rakety pro milovníky klasiky

tenisové rakety pro rekreační tenisty

Jen pro upřesnění, tou klasikou mám na mysli tenisové rakety s oním nenahraditelným pocitem maximální kontroly a citu. Takové rakety, jaké se používaly před mnoha lety, kdy jsem byl ještě mladý (a mnozí s vás ještě nebyli na světě 😄). Rakety, se kterými jste trefili míč přesně středem rakety a věděli jste s jistotou, kam míč poletí. A když jste míč netrefili přesně středem rakety, tak vám upadla ruka. Jen pro představu, mezi tyto klasické kousky patřila například Wilson Pro Staff 85/90, se kterou hrával třeba Pete Sampras nebo Head Prestige (Goran Ivanisevic).

Před časem nás kontaktoval jeden z našich čtenářů jménem Jarek s tím, že se po dlouhých letech vrací k tenisu a potřebuje vybrat nové rakety. Poslední, kterou měl, byla právě Wilson Pro Staff 85 z roku 1993. A jelikož onen čtenář býval závodním hráčem, chtěl doporučit raketu se stejnými nebo podobnými vlastnostmi a aby ji nemusel shánět po antikvariátech. Ale takovou raketu v současné nabídce moderních raket není snadné.

Přece jen jsme v období, kdy všechny značky chrlí ultramoderní rakety, které co možná nejvíce usnadňují hru i méně pokročilým hráčům a hráčkám. Současné modely, a to i ty, které dříve byly klasické, náročné a přesné, mají velké sweetspoty a pružnější rámy pro maximalizaci energie a spinu. Bohužel tyto vlastnosti nejdou ruku v ruce s nadmírou kontroly a citu. Což mě osobně mrzí. Mnoho světových hráčů proto stále používá i několik let staré modely raket (např.: Murray, Goffin, atd.) a mají je jen v designu těch současných…

A dá se ještě vybrat taková raketa?

Není to snadné, ale jde. Jen ten výběr je hodně omezený. Jaké rakety jsem tedy Jarkovi vybral?

Wilson Pro Staff RF97

Wilson PRO STAFF RF97 Autograph 2017

Tady je více informací o raketě Wilson Pro Staff RF97 včetně mé recenze.

Jedna z posledních klasických raket v nabídce Wilsonu. I když díky její váze (340 gramů bez výpletu) ji doporučím jen opravdu hodně pokročilým hráčům. Přece jen takto těžká raketa, v případě nezvládnuté techniky úderů, může způsobit závažná a dlouhotrvající zranění ruky, ramene nebo zad. Což si nikdo z nás patrně nepřeje. Ale Jarek je pokročilý hráč a třeba ji zvládne.

Wilson Pro Staff 97

Wilson Pro Staff 97

Lehčí verze výše uvedené Rogerovky, která je díky nižší váze (315 gramů bez výpletu) přijatelná pro větší spektrum hráčů. Právě díky váze je snáze ovladatelná, ale na druhou stranu „díky“ váze neposkytuje tolik stability jako rogerovka (Wilson Pro Staff RF97).

Nové modely této rakety, tedy ty od roku 2018, mají v sobě technologii Coutervail, která bohužel onomu klasickému pocitu dala mírně na prd…frak. Proto je lepší se poohlédnout po modelu z roku 2017, který ještě technologii Countervail neměl.

Head Prestige MID

Další z legendárních raket, po kterých jsem jako mladý kluk snil. Taky jsem na ni kdysi napsal recenzi. Mám je spojené s Goranem Ivaniševičem a jeho strastiplnou cestou za titulem ve Wimbledonu. Samozřejmě současné rakety Head Graphene 360+ Prestige se výrazně liší od těch Goranových.

Jak název napovídá, v nových modelech je použitá moderní technologie Graphene 360+. Testoval jsem letos (rok 2020) tyto rakety a onen Graphene 360+ je znát. Rakety jsou pořád hodně náročné a jen tak něco neodpustí…myslím v technice úderů, ale přece jen to z nich letí o poznání svižněji.

Tecnifibre TF40 315

Tecnifibre TF40 315

V článku 6 nejlepších tenisových raket roku 2019 jsem ji právem zařadil na konečné druhé místo. Tento model se firmě Tecnifibre hodně povedl. Snoubí v sobě moderní technologie, díky kterým míče získávají hodně energie, ale pořád si zachovává dostatek citu a přesnosti. Navíc váha není tak brutální jako u Wilson Pro Staff 97RF a je tedy dostupná mnohem širšímu spektru hráčů.

Yonex VCORE Pro 97 (330 gramů)

Rakety Yonex přece jen testuji jen velmi zřídka a nejspíš je to škoda. Měl jsem možnost hrát s touto raketou, kterou mimochodem používá Stan Wawrinka, a musím uznat, že je to výborná raketa. Pravda, byl to model z roku 2017, takže současný model už může být někde jinde. Ale myslím si, spíš doufám, že si zachoval ony vlastnosti, kterými mě mile překvapil.

Co rakety od jiných výrobců?

Ano, určitě by v mém seznamu mohly být i rakety od Prince, Dunlop nebo jiných značek. Ale ty jsem neměl možnost vyzkoušet, a tak si ani netroufnu je sem zařadit.

A jistě někoho překvapí, že tu není žádná raketa od Babolatu 😀 Výjimečně to nemá nic společného s mou lehkou averzí vůči této značce…která ale postupně mizí. Protože mnohdy mi nezbývá nic jiného, než doporučit nebo pochválit výběr rakety od této francouzské značky. Ale Babolat v současné době neprodukuje žádnou raketu, kterou bych mohl zařadit mezi klasické, nebo s klasickým feelingem. Nejblíž je asi Babolat Pure Strike, ale stávající model pro rok 2020 už je také „nakažený“ oním honem za maximem energie.

Jakou raketu si vybral Jarek?

Zatím žádnou 🙂 Ale nejvíc je nadšený z rogerovky, tedy z Wilson Pro Staff RF97. Ano, chápu ho a mám to stejně. Je to skvělá raketa, která se pocitem ze hry nejvíce blíží oněm klasickým raketám z dřívějších let. Má to své ALE.

Jak jsem psal ve zmíněném článku 6 nejlepších tenisových raket roku 2019, je to hodně těžká raketa, která je vhodná pro fyzicky zdatné jedince. A tedy ne pro takové „staříky“ jako jsme my s Jarkem. Pár míčků nebo volnější hraní s touto raketou nám neublíží, ale hrát s ní delší zápas…to už nám sebere hodně tolik potřebných sil, která pak rychle dochází.

Takže pokud jde o pocit ze hry, je rogerovka nejspíš jasná volba. Pokud budeme vybírat rozumem, vybereme si lehčí raketu než je Pro Staff RF97…

Mně bohužel rozum chybí, uvidíme, jak je na tom Jarek 😀 A jaká raketa by byla tvoje volba? Napiš do komentáře 😉

 1. Ahoj. K raketám Wilson Pro Staff 97. Ano technologie CV nebyla u spousty hráčů přijata s nadšením, ale neznamená to, že všechny modely Pro Staff po roce 2018 ji mají. Wilson souběžně vyrábí i celočerné modely bez CV. A jsou výrazně levnější. Aktuální novinky PS pro rok 2021 ji také nemají a navíc mají změněné vyplétací schéma.

  1. Ahoj Tome, moc děkuji za tvůj komentář a máš pravdu, některé celočerné modely neměly Countervail. A ano, nové Pro Staff jsou stabilnější a přesnější právě díky novému vzoru skladby vláken v rámu rakety.

 2. Ahoj všichni.
  Tak mám za sebou 3 týdny testování Wilson Pro Staff 97, 315gramů. Provedení v11 bez CV (letošní celočerná verze) a úplně nová v13 pro rok 2021. Chtěl bych všechny zájemce o tuto novinku velmi důrazně varovat co se týče změny herních vlastností oproti dosavadní verzi. Ano raketa v13 je přesnější, ale taky je mnohem, mnohem náročnější na přesnost zásahu míče. Oni totiž kromě úhlu pletení vláken v rámu změnili i vyplétací schéma strun a nad středem hrací plochy silně zahustili struny. Chová se to oproti minulé generaci jako prkenná osmnáctistruna s velmi malým sweetspotem. Výplet to nezachrání. Ten rozdíl je obrovský. Nepřeháním. Já posledních cca 18 let hraju Pro Staff 90 Tour 340 resp. 339g. To je proti nové v13 vyloženě hodná, pružná, skoro „zdravotní“ raketa i když je těžká. Všechno odehraje sama. Jak říká Zděněk my stařící už to jenom doneseme na místo zásahu. Takže když to shrnu, v13 nekupovat bez vyzkoušení. Chce to opravdu dobrého hráče s rychlým dlouhým nápřahem. Jo je moc pěkně udělaná, takové retro. Sám mám doma svoje dvě původní Pro Staff 85 z devadesátých let. Ty jsem taky čerstvě napletl a světe div se nejpřesnější raketa na světě, ovšem „hodná“ protože není tvrdá. Takže bacha, nekupovat bez vyzkoušení.

  1. Tomáši, moc ti děkuju za skvělý a přinosný komentář. Osobně jsem z nové verze, tedy z v13 nadšený, právě proto, že je to zase stará dobrá prostaffka. Tedy neskutečně přesná, ale zároveň i hodně náročná. Technologie CV neboli Countervail byla v této raketě “šlápnutím vedle”.
   Ale máš rozhodně pravdu, není vhodná pro méně zkušené hráče. A obdivuju tě, že hraješ s tou starší verzí s hlavou 90 palců 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *