Head Tennis Sensor aneb změř, jak blbě hraješ

head tennis sensor

Mám rád nové technologie. Moderní technologie. Například tento článek už nepíšu na psacím stroji, jak jsem byl donedávna zvyklý, ale jako správný moderní člověk na počítači… Ne, konec legrace. Opravdu jsem fanoušek různých sporttesterů, od těch na běhání až po měření spánku. A jak dává tušit téma tohoto blogu, jsem i fanda do tenisu. Proto mě velmi zajímalo, jestli i pro náš bílý sport není nějaký ten „tester“.

A samozřejmě, že je. A ne jen jeden. Už před pár lety jsem se setkal při předváděcí akci tehdy nových modelů raket od Wilsonu s čipem právě pro tuto značku. Čip byl od Sony, zacvakl se zespodu do držadla rakety a co si matně pamatuju (jsem už starší model a paměť mi moc neslouží), uměl měřit rychlost a rotaci úderu a také zobrazit bod úderu na ploše rakety. Jeho nevýhodou byla nutnost mít u sebe notebook se speciálním softwarem. Čip navíc mírně přidával na váze rakety, krapet měnil její vyvážení a ještě k tomu díky své velikosti i zavazel. Ale bylo zajímavé zjistit, třeba jak rychle člověk podává…nebo spíš jak pomalu. Teda pokud se vůbec trefil…

Letos se na trhu objevil další exemplář takovéhoto chytrého udělátka, tentokrát přímo od výrobce tenisového vybavení Head. Když jsem zjistil, že jej mají k dispozici v mém oblíbeném Sportobchodu, nemohl jsem jej nevyzkoušet.

Co umí Head Tennis Sensor?

Head Tennis SensorJak se dá předpokládat, tento senzor pasuje pouze do raket značky Babolat…vlastně ne, samozřejmě pasuje do těch od Headu. Ikdyž moje „oblíbená“ značka Babolat má také svůj senzor, ale ten funguje na trošku jiném principu (potítko se senzorem). Jelikož nevlastním žádné rakety Head, v brněnské prodejně Sportobchodu mi ochotně zapůjčili i nový model Head Graphene 360° Speed ve verzi MP (Zverev) a Pro (Djokovič). …recenzi na oba modely zveřejním za týden. Přímo z prodejny jsem jel celý nedočkavý si zahrát a vyzkoušet nejen rakety, ale hlavně senzor. Nadšení mě přešlo hned při pokusu jej zapnout a spárovat s mobilem. Senzor totiž nebyl nabitý, takže test jsem musel odložit.

Co obsahuje balení Head Tennis Sensoru

Jen pro představu, balení je ve formě malé krabičky, která obsahuje samotný čip, dále pak nabíjecí USB kabel a malý plíšek, kterým se „vydloubává“ koncovka držadla rakety. Dále je potřeba si naistalovat do mobilního telefonu aplikaci, která nasnímané hodnoty přehledně zobrazuje. Aplikace je jak pro iOS, tak i pro Android. Spárování mobilního telefonu se senzorem je velmi snadné, stačí zatřepat raketou a během pár vteřin se připojený senzor zobrazí v aplikaci. Dále je potřeba nastavit údaje o hráči jako je výška, váha a také to, ve které ruce drží raketu. Je možné mít připojených vícero senzorů k jednomu telefonu a soutěžit tak například se spoluhráčem.

Ale zpět k testování. Další den jsme pořádali turnaj čtyřher hráčů a hráček z facebookové skupiny Tenis sparring Brno, což byla ideální příležitost senzor důkladně otestovat. Čip jsem náležitě připravil (nabil) a nečekaně jsem jej nezapomněl vzít sebou. Mimochodem, podle údajů výrobce vydrží až 6 hodin snímání. Senzor byl na této akci v plné permanenci a slibovanou dobu bez problémů vydržel.

Head Sensor aplikaceMobilní aplikace při hraní zobrazuje rychlost úderu, počet otáček balónu (rotace) a navíc i bod kontaktu míče s výpletem. Čip samozřejmě pozná nejen to, zda šlo o forhand, beckhend, servis nebo smeč, ale i jestli byl úder zahrán s horní nebo dolní rotací. Tímto způsobem se dá analyzovat celý zápas nebo část tréninku. Po ukončení měření aplikace zobrazí údaje pro každý jednotlivý úder nebo průměrné hodnoty za celý měřený úsek (zápas, trénink, cvičení). Jak se potvrdilo na zmíněném turnaji, většinu hráčů zajímala rychlost, s jakým úder zahráli. Jasně, všichni to byli muži, kteří měli touhu si poměřit, kdo má největší…rychlost servisu.

Ale podle mě je mnohem důležitějším údajem vyhodnocení místa úderu, tedy zda byl úder zahrán středem výpletu nebo, jak to bylo často v mém případě, u rámu. V tomto je právě sílá čipu. Můžu tak zjistit, že například forhand netrefuji středem, ale více v horní části rakety nebo naopak že beckhend často hraji tlumítkem. A pak se na odstranění těchto nedostatků zaměřit při tréninku. …nebo radši skončit s tenisem a vrhnout se na nějaký méně náročný sport, třeba piškvorky.

V aplikaci jsou připravené tréninkové postupy a drily doplněné videem pro zdokonalení jednotlivých úderů. Upřímně, k této části jsem se ani nedostal, neustále chtěl někdo měřit rychlost servisu a na toto už nebyl čas… 😀

Servis pod drobnohledem

head tennis sensor 3dDalší zajímavou funkcí senzoru od Headu je vizualizace vedení rakety při podání. V tomto módu aplikace zobrazí animaci na 3D modelu, jak ruka s raketou putuje z výchozího držení až po protažení úderu. Dají se takto odhalit chyby například v nedostatečné smyčce. Je to velmi efektní funkce, ale na druhou stranu je lepší si servis natočit například mobilním telefonem a pak si jej pustit zpomaleně.

Zajímavé měření s malým „ale“

Head Tennis Sensor je šikovná pomůcka, která umožní zjistit více informací o úderech a případně chybách v jejich technice. Samozřejmě nenahradí trenéra…teda myslím opravdického trenéra a ne takové ty „odborníky“, kteří dokola opakují jen fráze jako „postav se bokem“ a „dřív nápřah“.

A to malé „ale“? Týká se měření rychlosti servisu. Musím zklamat většinu mužů toužících po porovnávání – naměřená rychlost nebude z nejpřesnějších. Občas naměřený údaj o rychlosti rozhodně neodpovídal skutečnosti. Ale s tím se musí počítat, přece jen se nejedná o kalibrovaný radar.

Co říct závěrem. Analýza pomocí čipu Head Tennis Sensor je užitečná a také zábavná. Jak se zpívá v jedné pohádkové písni, „…statistika nuda je, má však cenné údaje“. A právě statistické údaje zobrazené v aplikaci doslova nutí zahrát další sérii úderů lépe, rychleji, s větší rotací a hlavně středem rakety 🙂

Head Tennis Sensor je na Sportobchod.cz nyní ve výprodeji 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *