Analýzy podání – seminář Brno 8. 3. 2020

tenisový seminář

V neděli 8. 3. 2020 proběhl náš první praktický seminář na téma tenisové podání. Účast nás velmi potěšila, sešla se moc fajn parta lidí a ty dvě hodiny tak utekly jak voda. Doufáme, že naše rady a poznatky všem účastníkům budou přínosem ke zlepšení jejich podání a také, že se jim náš seminář líbil. A nyní se pojďme podívat na podání těch, co na seminář přišli. Slíbili jsme jim, že jejich podání ještě zpětně zanalyzujeme a pro každého vybereme jednu chybu, na kterou bys měli zaměřit v prvé řadě. Tak pojďme na to.

Tomáš

Provedení a plynulosti Tomova podání je na slušné úrovni, díky tomu je schopen předat dostatečné množství energie těla i ruky do míče. Ale nějaká ta chybička se vždy najde. Tomášovi bych doporučil zapracovat na „předbíhaní pravé nohy“. Jak vidíme na videu, pravou nohu dává před levou ještě před udeřením míče.

Doporučil bych Tomášovi přisouvat zadní nohu hned za tu levou tak, jak o tom píšu v mém članku „4+1 nejčastější chyby nejen rekreačních hráčů při podání„. Díky tomu bude schopen více vytočit ramena a bude tak schopen dát míči ještě více energie. A jako bonus si nebude ničit koleno 🙂

Michal

Michal podává velmi dobře, zejména bych pochválil dostatečně vysoký nadhoz i jeho snahu projít podání tělem vpřed do kurtu.

Michalovi bych doporučil se zaměřil na vetší vytočení ramen a práci nohou. Podle mého názoru Michal nevyužívá zadní nohy k výskoku nahoru a vpřed za míčem. Pokud na tom zapracuje získá mnohem více energie z nohou a celého těla a bude trefovat míček v nejvýšším bodě.

Aleš

Dalším naším účastníkem byl Aleš, od pohledu zkušený hráč. Pochválil bych Alešův výborný švih zápěstím.

Alešovi bych doporučil zapracovat zejména na vytočení ramen a nadhozu. Levé rameno by mělo mířít tam, kam bude chtít podání umístit a nadhoz bych doporučil vyšší a více dopředu. Díky tomu Aleš bude moci využít více energie horní části těla a boků a získá větší kontrolu nad míčem.

Radek

Radkovi bych pochválil jeho provedí smyčky. Je plynulé bez zbytečných pohybů navíc. Také se mi líbí jeho přisunutí zadní nohy za přední.

Kde bych zapracoval je Radkovo vytočení ramen, ale hlavně na jeho levé ruce. Jak vidíme na videu, pouští levou ruku velmi rychle dolů. Měl by se snažit vytáhnout levou rukou za míčem a udržet ji nahoře co nejdéle. Díky tomu se Radek vytáhne výš a nebude tak často podávat do sítě.

Luděk

Dalším účastníkem na semináři byl Luděk. Chválím mu snahu udržet levou ruku co nejdéle za míčem a na tomto videu i dostatečně vysoký nadhoz. Ale vím, že u většiny ostatních podání byl nadhoz příliš nízko. A tak bych Luďkovi doporučil zaměřit se na dostatečně vysoký nadhoz a poté vytočení ramen tak, aby levé rameno mířilo tam, kam bude podávat. Díky tomu nebude tak spěchat a vytáhne se svojí levou rukou za míčem.

Kryštof

Kryštofovi se na tomto videu podařil ideální nadhoz, ale vím že u většiny podaní, stejně jako u Luďka, měl nadhoz příliš nízko. Poradil bych Kryštofovi se zaměřit hlavně na dostatečně vysoký nadhoz. Také bych mu doporučil hlídat si držení rakety, které by mělo být více na „kladívko“, jak popisuji v mém článku „4+1 nejčastější chyby nejen rekreačních hráčů při podání„. Díky tomu se Kryštofovi podaří více vytáčet ramena, využije energii horní časti těla a boků a získá více kontroly.

Alexandr

Alexandrovo podání je na velmi dobré úrovni. Pochválil bych jeho vysoký nadhoz, provedení smyčky i projití úderu celým tělem za míčem do kurtu.

Na čem by tedy měl Alexandr pracovat, aby bylo jeho podání ještě o něco lepší? Doporučil bych mu zaměřit se na výskok nahoru za míčem. Na videu vidíme, že se jeho levá noha se v podstatě neodlepí od země. Díky tomu bude svá podání hrát z větší výšky a také tím omezí chyby do sítě.

Závěrem

Jak jsem psal, byl to náš první praktický seminář a moc jsme nevěděli, co o čekávat. Ale sešla se opravu výborná sestava lidí a byla i zábava. Na závěr semináře si účastníci změřili rychlost svých podání, což je, myslím si, bavilo 🙂 Kdo se nemohl zúčastnit, nemusí zoufat, určitě plánujeme i další takovéto akce. Proto sledujte náš blog, Facebook nebo Instagram, kde se včas dozví nově vypsané termíny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *