Kvalita tenisových raket Yonex

Kvalita tenisových raket je často skloňovaná, asi jako u každého relativně dražšího zboží. Za tenisové rakety utrácíme tisíce, a tak chceme, aby ty peníze nebyly utraceny za nekvalitní produkt. Musím se přiznat, že napsat článek na toto téma by mě nikdy nenapadlo. Ale poslední dobou jsem se s touto otázkou setkal několikrát, zejména ve spojení se značkou Yonex a vychvalováním kvalit této značky. Krátce jsem se o tom zmínil v článku Yonex VCore Pro – recenze.

Co je to kvalita u tenisových raket

Kvalita je široký pojem. Jedna věc je kvalita zpracování, což my, běžní uživatelé raket, můžeme zhodnotit jen pohledem na rakety samotné. A v tomto si myslím, že Yonex nijak nevyčnívá. Rukami mi projdou desítky modelů raket ročně a nevšiml jsem si nějakých vad u ostatních značek.

Tecnifibre TF40 305
Tenisová raketa Tecnifibre a hodnoty parametrů udávané už i s odchylkou

Druhou známkou kvality tenisových raket je rozptyl skutečných hodnot jednotlivých parametrů od těch deklarovaných. Jde zejména o váhu a vyvážení rakety. Například výrobce uvádí, že raketa má váhu 300 gramů a vyvážení 310 mm. Ale když si tuto raketu koupíme a změříme tyto hodnoty, zjistíme, že se od udávaných hodnot mírně liší. Některé značky, například Tecnifibre, přímo na rámu píše (viz obrázek), že raketa má váhu 300 gramů (+/-7 gramů), tedy že může vážit od 293 po 307 gramů. A to stejné u vyvážení.

A problém pak nastává, když si koupíme dvě stejných raket. Může se stát extrémní případ, že jedna raketa bude mít váhu 293 a druhá 307 gramů. Což je rozdíl 14 gramů a to už při hře poznáme. A takto se tyto dvě rakety mohou ještě lišit ve i vyvážení. To pak můžeme mít v tenisovém bagu dvě vcelku rozdílné rakety. A nedejbože, když si pořídíte 3 a více stejných raket…

Kvalita raket Yonex

Yonex VCore Pro

Od jednoho z vás jsem slyšel, že rakety Yonex jsou nejkvalitnější. A nejspíš je to myšleno právě tak, že se udávané hodnoty parametrů u Yonexu neliší od těch skutečných. Jak jsem psal v článku Yonex VCore Pro – recenze, nebyl jsem ve výrobě Yonexu, takže nemůžu soudit.

A abych mohl tvrdit, že rakety některé značky jsou nejkvalitnější z pohledu odchylky parametrů, musel bych mít minimálně 10 (ale spíš víc) stejných raket od jednotlivých modelů a všechny je přeměřit. A pak bych mohl, alespoň s troškou jistoty, tvrdit, že jsou kvalitní nebo kvalitnější než jiné. Pokud jsem měl v ruce jednu nebo dvě stejné rakety, které jsem změřil, o ničem to moc nevypovídá.

Jak mít rakety se stejnými hodnotami

Když už jsem nakousl onen, pro mnohé z nás děsivý, problém, kdy si koupíme dvě stejné rakety, ale ony se budou parametrově lišit, tak asi čekáte, že dám návod, jak tomuto předejít. A ano, jde to. Sice mě prodejci tenisového vybavení nebudou mít za tento návod rádi, ale co už.

1) Dovažování tenisových raket

dovažování tenisových raket

První možnost je taková, že si zakoupené rakety z měříme a zvážíme. Váhu (kuchyňskou) má po ruce snad každý a i změření vyvážení není nic náročného. Položíme raketu na stůl tak, že držadlo už je mimo stůl. A změříme vzdálenost od vršku hlavy rakety po bod, ve kterém se raketa začne převažovat přes hranu stolu. Ale samozřejmě nejlepší je si najít tenisový servis, kde mají měřící stroj na tenisové rakety.

Pokud vážením váhy rakety a měřením jejího vyvážení zjistíme, že se od sebe tyto dvě naše nové rakety liší, můžeme se pomocí dovažovacích pásku pokusit tento rozdíl vykompenzovat. Osobně tento postup nemám moc rád, ale to je jen můj problém. Vadí mi, že něco lepím na raketu a tím měním vlastnosti rakety. Ale dělá se to běžně a není na tom nic špatného.

kvalita tenisových raket

2) Výběr z vícero raket

Pokud máme tu možnost a jsme v tenisové prodejně, kde mají i měřící stroj, můžeme si přeměřit rakety, které mají v obchodě skladem a z nich si pak vybrat 2 (nebo víc) parametrově co nejpodobnějších kousků dané tenisové rakety. Toto je za mě nejlepší varianta. Samozřejmě pokud se jedná o e-shop, je toto náročnější, ale obvykle je tenisový e-shop spojený s kamennou prodejnou a tedy i tam mají možnost rakety přeměřit.

Závěr k tématu kvality tenisový raket Yonex

Jak jsem psal, nebyl jsem ve fabrice Yonexu a ani jsem neměl možnost změřit a zvážit 10 stejných raket jednoho modelu od Yonexu. Takže nedokážu a nechci tvrdit, že jsi nejkvalitnější. Ale ani netvrdím, že nejsou. A to stejné platí i o raketách jiných značek. Ano, pořizoval jsem si už spousty raket, obvykle pro sebe beru 3-5 stejných raket, takže toto téma také řeším. A řeším jej tím druhým způsobem. I když ne pokaždé. Přece jen na to moje plácání je skoro jedno, že se rakety od sebe liší o pár gramů. Pokud totiž udělám při úderu chybu, můžou za to jen a jen moje volšový ruce, rozhodně ne raketa 🙂

A jak to máš ty, měříš hodnoty svých raket? A pak je nějak upravuješ? Nebo máš zkušenost s raketami Yonex či jiných značek a jejich kvalitou? Napiš dolů do komentáře 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *