Tenisový výplet – to nejdůležitější na tenisové raketě

tenisový výplet

Jak už napovídá název článku, jedná se o velice diskutabilní téma, neboť správný výběr tenisového výpletu může ovlivnit naši hru mnohem více, než si myslíme. V dnešní době je na trhu spousta různých výpletů, téměř každá značka nabízí několik druhů výpletů, které se liší použitým materiálem, technologií a samozřejmě i průměrem. Pojdmě si v rychlosti představit základní rozdělení tenisových výpletů.

Druhy tenisových výpletů

Syntetické struny

Mezi syntetickými strunami najdeme nejširší škálu různých výpletů. Dělíme je na tři skupiny, a to na monovlákna, multivklákna a spletená vlákna. Syntetické struny jsou jednoznačně mezi tenisty nejpoužívanější a to zejména díky svým dobrým vlastnostem (pružnost, cit, přesnost). Určitě jsou vhodné pro všechny úrovně, od začátečníka až po pokročilého či závodního hráče. Syntetické struny jsou oblíbené také díky přiměřené ceně.

Polyesterové struny

Tento typ výpletu je vhodný pro hráče hrající na vyšší úrovni, výplet je v porovnání s ostatními druhy méně pružný (“méně to o něj letí”), ale zaručuje maximální přesnost úderů. Někteří hráči sáhnou po struně z polyesteru i díky její delší trvanlivosti, protože polyesterový výplet vydrží déle než syntetické, či přírodní struny.

Přirodní struny

Jedná se o struny vyráběné z přirodních materiálů, nejčastěji se používají na jejich výrobu hovězí střívka. Přírodní struny patří mezi nejlepší struny na trhu, jsou velice komfortní, ale jsou to zároveň nejdražší výplety. Používají je jak profesionálové, rekreační hráči, tak i lidé, kteří mají problémy s různými zranění ( např.: tenisový loket). Struny z přirodních střev vynikají především skvělým citem pro míč a pružností. Velkou výhodou je, že při úderu přenáší méně vibrací a nárazů z rakety a tím šetří ruku hráče.
Nevýhodou přírodních výpletů je krátká životnost a jejich vysoká cena.

Kombinace výpletů

Další možností je kombinace dvou různých výpletů – tzv. hybridní výplet. Většinou se výplety kombinují za účelem dosáhnout co nejlepší vlastnosti výpletu.

Průměry a síla napětí tenisových výpletu

síla napětí tenisových výpletuVelkou roli určitě hraje průměr tenisového výpletu a síla napětí strun. Průměry výpletů se pohybují od 0,8mm až do 1,6mm. Nejvíce hráčů používá výplet s průměrem 1,20 – 1,30mm. Platí, že čím silnější průměr výpletu, tím déle vydrží, ale ztrací na vlastnostech výpletu (pružnost, síla, cit).

Síla napětí strun je hodně individuální. Nejčastěji se používá mezi 22-26 kilo. Měkčí výplety jsou lepší spíše pro začátečníky, naopak zkušenější hráči volí tvrdší výplety pro lepší cit a přesnost.

Obecně platí, že:

  • měkký výplet – víc letí, pružný, menší cit a přesnost
  • tvrdší výplet – méně pružný, větší cit a přesnost pro míč

Tím jsme probrali základní rozdělení tenisových výpletů. Ale jelikož je to dost zásadní téma, určitě se k němu opět brzy vrátím v dalších článcích, kde se na výplety podíváme podrobněji. Můžu prozradit, že už teď mám připravený rozhovor ze zkušeným vyplétačem, tak sleduj Facebook nebo Instagram, ať ti článek neunikne. A pokud máš otázku ohledně tenisových výpletů, napiš ji níže do komentáře, v dalších článcích se na něj pokusím odpovědět 😉

Tenisový výplet koupíš výhodně tady 😉

  1. Dobrý den, prosím mohla bych vědět, kde pořídím vlákno na vypleteni tenisových raket? Toto potřebuji pro domàcí účely.
    Děkuji předem za radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *