Tenisová raketa Tecnifibre TFight 315 – recenze

Tecnifibre TFight 315

Jak jsem psal v jednom z minulých článků (Tecnifibre TFight 315 2017 – první fotky), dostal jsem šanci otestovat dva modely tenisových raket značky Tecnifibre. Jde o produkty z nové kolekce pro rok 2017, která právě přichází na pulty sportovních obchodů. Abych se přiznal, doposud jsem neměl to štěstí si fyzicky osahat jakýkoliv produkt tohoto francouzského výrobce. Vlastně ne, kdysi jsem zakoupil, samozřejmě velmi výhodně, tenisové tričko Tecnifibre na Sportobchod.cz (toto je neplacená reklama :)). To mi vydrželo vcelku dlouho a patřilo mezi mé oblíbené. Ale zpět k raketám. Před časem jsem si všiml, že značka Tecnifibre si úspěšně razí cestu na okruh ATP, kde s jejich raketami hraje několik hráčů, například Donald Young, Denis Kulda a hlavně asi nejznámější z nich, Janko Tipsarevič.

Na testování jsem dostal hned dva modely, TFight 315 a TFight 305. Ano, pochopili jste správně, číslo v názvu označuje váhu rakety. Tyto dva modely se od sebe liší nejen váhou, ale i vyvážením a hustotou výpletu. A jelikož mě svými parametry více zaujal model TFight 315, začal jsem testování s ním.

Bude to opět zklamání?

Tecnifibre TFight 315 vs. Wilson ProStaff 95 vs. Wilson Pro Staff 97Tenisové rakety, které již pár let používám, jsou Wilson Pro Staff 95 s váhou 315 gramů a vyvážení 310 mm. A světe div se, vybraný model od Tecnifibre má také váhu 315 gramů a vyvážení 310 mm. Náhoda, osud, zásah z jiné dimenze? …ne, samozřejmě si dělám legraci. Rozdíl je ve velikosti hlavy rakety, Wilson má 613 cm2 (95 čtverečných palců), Tecnifibre 630 cm2 (98 čtverečných palců). A právě díky tomuto údaji jsem byl před prvním testování poněkud skeptický. Proč?

Vysvětlení vezmu trošku oklikou. Rakety Pro Staff jsou v nabídce Wilsonu už dlouhou řádku let a byly vždy synonymem přesnosti a maximální kontroly úderů. Osobně s nimi hraji už od svých 14 let (takže asi už půl století) a dalo by se říct, že k nim mám až citový vztah… Loni jsem chtěl nahradit dosluhující Wilson ProStaff 95 za novější a vybral jsem ty s označením Wilson ProStaff 97. Mají stejnou váhu (315 g) i vyvážení (310 mm) a jen o něco větší hlavu (97 čtverečných palců). Ale rakety mi i po dlouhodobějším testování nesedly a s pokorou jsem se vrátil k Pro Staff 95. Čím to bylo? Určitě byla největší chyba v mých rukách, ale možná svou roli hrála i větší hlava rakety. Nebo aspoň tak jsem si to vysvětloval. Z této zkušenosti pramenila má skepse k Tecnifibre TFight 315 s hlavou 98 palců, která byla ještě násobena mou neznalostí produktů této značky.

Technifibre TFight 315Parametry Tecnifibre TFight 315

  • Složení: 100% grafit
  • Váha: 315 g
  • Vyvážení: 310 mm
  • Délka rakety: 685 mm
  • Velikost hlavy: 630 cm2
  • Počet strun: 16 x 19
  • Šířka rámu: 21,5 mm

Design určitě neurazí

Tecnifibre pro rok 2017 připravil novou kolekci raket s designem mírně připomínajícím českou trikolóru. Na fotkách se mi tento vzhled moc nelíbil, ale když mi rakety dorazily, byl jsem překvapen, příjemně překvapen. Povrch je až na menší část matný a barevná kombinace povedená. Stejné ohlasy měla raketa u dalších lidí, kteří ji měli možnost vidět z blízka.

Překvapení, příjemné nebo ne?

Ale jak rakety vypadají, není až tak důležité, takže pojďme testovat. Raketu jsem si nechal vyplést stejným výpletem, který používám delší dobu. Přece jen už nejsem nejmladší, tak aby těch změn na mě nebylo zas příliš… Hned první pocit z rakety TFight 315 mě velmi překvapil. A stejně jako u designu to bylo překvapení příjemné. Až nečekaně příjemné. Jak se dalo očekávat, balóny z rakety letěty o poznání rychleji než z Pro Staff 95 a srovnatelně jako z Pro Staff 97. Větší hlava rakety a tím pádem i větší sweetspot (optimální plocha úderu) odpustila o něco více technických chyb, pramenících například z nedokonalé práce nohou…u mě spíše z chybějící práce nohou. Tento větší komfort jsem očekával. Co jsem ale absolutně nečekal byl pocit skvělé kontroly úderů. Právě tento pocit jsem zbožňoval u Wilson Pro Staff 95 a nenašel u Pro Staff 97. Raketa působí tvrdě, tuze, jistě a přesně. Prostě tak, jak od rakety očekávám.

Nečekaně výborné vlastnosti

Za poslední dva roky jsem vyzkoušel hodně raket, od Wilsonu (Pro Staff, Blade, Burn), Head (Radical, Prestige), Yonex (VCore) a vždy bylo něco špatně. Ale na Tecnifibre TFight 315 jsem si zvykl hned. I při mém tenisovém neumu mi umožnila hrát rychleji s maximálně možnou kontrolou, a to nejen při hře od základní čáry, ale i u sítě. Když s touto raketou udeřím balón, vím, kam poletí. A když s touto raketou udělám chybu, vím přesně, jakou chybu jsem udělal.

Po prvním testovacím hraní jsem byl, jak jste z předešlého odstavce asi vytušili, nadšený. Ale co když mé nadšení pramenilo jen z původně nevalného očekávání? Nebo to byla prostě shoda náhod (kvalitní spánek, strava bohatá na uhlohydráty, příznivý rosný bod, atd.)? Další den následovalo druhé hraní s touto raketou a…chvíle napětí…byl jsem opět nadšený. Ne až tak z mého výkonu, ten byl spíše k pláči. Ale i přes značné nedostatky v technice úderů a v podstatě dost tragické fyzické kondice jsem si hru s raketou TFight 315 užíval…

…a i nadále užívám. Po více jak dvou letech jsem v Tecnifibre TFight 315 našel nástroj, kterým s klidným srdcem nahradím značně přesluhující Wilson Pro Staff 95. Stačil týden a stal se ze mně hrdý majitel tohoto modelu. Stačil jen týden a stal se ze mně fanoušek tenisových raket Tecnifibre. …ale k tomu až v dalším článku, který bude recenzí na model TFight 305.

Tecnifibre TFight 315 - recenzeModel pro široké masy?

A pro koho raketu Tecnifibre TFight 315 Dynacore doporučuji? Všem pokročilejším hráčům, především těm závodním, kteří vyznávají útočnějším pojetí, není jim cizí razantnější, nátlaková hra od základní čáry s častějším přechodem k síti. Ale určitě se bude hodit i pro zdatnější rekreační hráče. Díky vyvážení do ruky a tvrdšímu rámu poskytuje maximální kontrolu a přesnost úderů. Větší hlava rakety zase odpustí nějakou tu chybu v technice a pomůže ji korigovat.

A jaký je závěr? Raketa Tecnifibre TFight 315 Dynacore pro mě byla a stále je obrovským překvapením. Díky ní se těším na každé další hraní, na každý trénink. A teď záleží už jen na mě, co z tohoto prvotřídního nástroje dokážu vytěžit pro zlepšení mých výkonů…samozřejmě myslím těch na kurtu.

Jaká je vaše oblíbená raketa? A zkoušeli jste nějakou z raket od Tecnifibre? Podělte se o své zkušenosti níže do komentářů 😉

Nově můžete nakoupit tenisové rakety Tecnifibre na tenisovém e-shopu Sportobchod.cz. Ke každé objednávce dostanete dárek 😉

Tecnifibre TFight 315 – fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *