Jak zlepšit jednoručný backhand

Jednoručný backhand je elegantní, ale ten nejnáročnější tenisový úder. Přesto jej hraje hodně rekreačních tenistů a mají s ním problém. Tady je několik rad, jak backhand jednoruč zlepšit.

Obsah videa Jak zlepšit jednoručný backhand

  • 0:32 Obecně o jednoručném backhandu
  • 1:32 Dvě nejdůležitější rady pro tento tenisový úder
  • 2:00 Správné držení tenisové rakety na backhand
  • 2:29 Příprava na beckhend jednoruč
  • 3:08 Práce nohou
  • 3:40 Samotný úder jednoručného backhandu
  • 4:14 Protažení úderu
  • 5:03 Cvičení na zlepšení
  • 6:26 Extra tip
  • 7:19 Závěr

Video Jak zlepšit jednoručný backhand


Často mi píšete ohledně jednoručného bekhandu a já jsem slíbil, že natočím video jak tento elegantní, ale velmi náročný úder zlepšit.

Jednoručný bekhand je náročný úder, asi ten nejnáročnější. Je vlastě ještě náročnější než tenisové podání. Přece jenom u podání máme dostatek času, ale u bekhandu jednoruč ho většinou nemáme. Většina rekreačních hráčů nebo začátečníků hraje právě bekhand jednoruč i když je mnohem náročnější. Ale já to trošku chápu, protože když vidíme v tv, jak hraje jednoručný bekhand Federer, Wawrinka nebo Gasquet, tak v jejich podání vypadá neskutečně elegantně a hrozně snadný.

Je pravdou, že obouručný bekhand je technicky snažší, ale co jsem slyšel od rekreačních hráčů, tak jim přijde nepřirozený a proto hrají ten jednoručný. V dnešním videu si ukážame jen ty nejzásadnější body, které je potřeba udělat, abychom tento úder zahráli správně.

První důležitou věcí, je správné držení rakety na jednoručný bekhand. Těch možností je víc, ale začátečníkům nebo mírně pokročilým hráčům doporučuji samozřejmě bekhandové držení. To je tak, aby spojnice ukazováčku byla na hraně horní části držátka.

Dalším důležitým bodem je samotná příprava na úder. V momentě kdy soupeř odehraje míč, my uděláme split step. O split stepu jsem mluvil ve videu o returnu nebo volejích, tak koukněte. Po split stepu jdeme hned do nápřáhu, vytočíme ramena a následně běžíme k míči. Hodně rekreačních hráčů dělá tu chybu, že se rozběhne k míči a raketu má takto před sebou. Potom udělají nápřah pozdě, udeří míč pozdě a ten pak poletí bůh ví kam.

Při jednoručném bekhandu je důležitá práce nohou. U pravorukého hráče máme váhu na levé noze, před samotným udeřením přenášíme váhu vpřed na pravou nohu. V momentě úderu máme váhu na pravé noze. Miček udeříme před pravou nohou a následně projdeme míč, kdy jde levá noha mírně do strany.

Samotný úder potom vypadá tak, že vytočíme ramena, ale u jednoručného bekhandu je musíme vytočit ještě víc než u toho obouručného. Soupeř by měl vidět naše lopatky. Pravé rameno u pravorukého hráče směřuje do míče, do úderu je důležíté mít nataženou ruku a následně úder protáhnout.

Rekreační hráči často dělají chybu při protažení úderu. U protažení úderu je potřeba z bodu trefení míče pravou rukou u pravorukého hráče protáhnout směrem nahoru, ale velmi důležitá je práce i té nehrající ruky. Raketa jde dopředu a u mě levá ruka jde na druhou stranu. Vypadá to jako bych čekal na obejmutí, ale nikdo nepřišel. Díky tomuto rozpažení rukou získáme stabilitu, oporu a i více energie pro samotný úder. Pokud necháme nehrající ruku u těla, přetočíme se a úder strhneme do boku, což nechceme.

Toto byly ty nejzásadnější body, které potřebujeme udělat, abychom jednoručný bekhand zahráli správně. Nyní se podíváme na cvičení, které nám pomohou jej zlepšit. Skvělou tréninkovou pomůckou, která je bohužel opomíjena je stěna. Ideální je stát blízko ideálně 2-3 metry od stěny a jen zvolna si zkoušet jednoručný bekhand. Zaměřit se zejména na to, abychom trefovali míček před tělem, když si budeme jistí, můžeme jít dál od zdi a zkoušet si rychlejší míče.

Další možností, jak si můžeme zažít správné pohyby jednoručného bekhandu je stínování. Nepotřebujeme kurt, soupeře, míček. Stačí nám nějaký malý prostor třeba obývak. A zkoušet si věci, které jsem popisoval nanečisto. Je to o tom si zažít tyto správné pohyby, potom je daleko snažší je předvést na kurtu.

A další možností jak natrénovat jednoručný bekhand, je sám sobě si házet míček a následně odehrát jednoručný bekhand. Výhoda je v tom, že máme čas a klid, nemáme tam soupeře, který by nervózně čekal na náš úder.

A na závěr je tu slibovaný extra typ. Chytneme správně na bekhandové držení, přidáme druhou ruku a odehrajeme obouručný bekhand. Ne dělám si legraci. Ale jak jsem říkal bekhand obouruč je technicky snažší, ale nebudu vás přemlouvat. I mě samotného baví hrát jednoručný bekhand, ale v našich končinách je velmi náročné trefit míček správně. Například když odskočí míček vysoko, tak ho zvládnout jednoručem není žádná legrace.

Jak jsem říkal, nebudu vás od jednoručného bekhandu zrazovat a budu rád když mi pošlete video vašeho jednoručného bekhandu a třeba vám i poradím. Berte to z té lepší stránky, vy se ještě můžete zlepšovat což já už budu jen horší a horší. Takže buďte pozitivní, trénujte a uvidíte, že jednoručný bekhand zvládnete. Pokud se vám video líbilo lajkujte a sdílejte budu moc vděčný. A sledujte náš kanál, blog, instagram, facebook. Čau

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *