Častá chyba u bekhendu, kterou dělají nejen rekreační tenisté

chyba backhand

V dnešním článku (a také videu) se podíváme na jednu z velmi častých chyb, kterou děláme zejména my, línější hráči. …pro ty, co nechtějí číst celý článek, je dole video 😉 Tou chybou je špatné nakračování u bekhendu, tedy u toho obouručného bekhendu. Tuto chybu, dovolím si tvrdit, dělá hodně začínajících, ale i pokročilejších rekreačních hráčů. A přitom její odstranění je vcelku jednoduché.

Jak jsem zmínil, tou chybou je špatné nakračování do bekhendu, nebo lépe řečeno špatná práce nohou. Hodně hráčů a hráček dělá poslední krok před samotným udeřením do boku a nikoliv do balónu. Názornější je krátké video, kde je tato chyba vidět.

Proč je to chyba?

Těch důvodů, proč je toto chyba, je hned několik.

  1. V tomto postavení nemáme žádnou stabilitu.
  2. Nemůžeme úder projít a předat míči energii vlastního těla.
  3. Nemůžeme úder správně protáhnout.
  4. Toto postavení nám nedovolí rychlé vrácení do výchozího postavení na střed kurtu.

Všechny tyto důvody názorně ukazuji v níže uvedeném videu.

Jak správně nakročit do bekhendu

Pravoruký hráč by se měl správně dostat levou nohou za míč a následně pravou nohou udělat krok proti míči (levoruký samozřejmě obráceně, tedy pravou nohou za míč a levou pak proti míči). Tedy pokud je to samozřejmě možné. Ukázka, jak by správné nakročení do bekhendu mělo vypadat, je opět vidět na krátkém videu.

Trénink není žádná věda

Správné nakračování do backhandu můžeme natrénovat i nanečisto. Můžeme vzít do ruky raketu ( není potřeba ani kurt) a zkoušet správné nakračování třeba doma v obýváku. Teda pokud je dost prostorný a pokud nás nevyhodí nevrlá partnerka 🙂 Jak takový nácvik správného nakračování do bekhendu může vypadat, je vidět dole na videu 😉

Ne vždy je to možné

Samozřejmě ne vždy jsme schopni do bekhendu správně nakročit. Například u míčku, který jen tak tak dobíháme, budeme jen těžko řešit nějaké kroky. V takovém případě je důležité dostat vůbec míček přes síť a do kurtu. Ale stejně už těchto těžkých míčků bych doporučil využít jednoručný slajzovaný bekhend, kterým dosáhneme dál, opět jak je vidět na fotce

Pokud i tak chceme hrát obouručný bekhend a nezbývá nám nic jiného, než dělat poslední krok před udeřením míče do boku, musí pak po úderu následovat další krok levou nohou stranou (u pravorukého hráče) – opět je lepší názorná ukázka.

Malé doporučení pro začátečníky

Toto doporučení se ale úplně netýká výše zmíněné chyby. Ale hodně začínajících tenistů z nějakého záhadného důvodu hraje bekhend jednoruč. I když na druhou stranu to trošku chápu, protože když vidíme v televizi Federera nebo Wawrinku, jak hrají jednoručný bekhend tak elegantně a snadno, pak to svádí zkoušet to stejně jako oni.

Ale je pravdou, že právě jednoručný bekhend je technicky mnohem náročnějších. A to jak na práci nohou, zápěstí, správné načasování atd. Zvlášť v našich končinách, kde povětšinou hrajeme na antuce, na které míče odskakují přece jen o něco výš a ne úplně stejně než například na betonu. A proto doporučuji začínajícím a méně pokročilým tenistům hrát obouručný bekhend. Ten je, i když se to nezdá, technicky mnohem jednodušší.

Závěrem

Na závěr chci zopakovat, že práce nohou, nejen u bekhendu, ale u všech tenisových úderů, je velmi důležitá a vyplatí se na ní zapracovat. I když s přibývajícím věkem je to náročnější a náročnější, poznávám to sám 🙂

Video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *