Recenze tenisových bot Nike Zoom Vapor 9

Jak jsem psal v dřívějším článku, stal jsem se šťastným majitelem tenisových bot Nike Zoom Vapor, tedy jejich loňského modelu s označením 8. Už ve zmíněném článku jsem se neovládl a pěl na ně jen samou chválu. A i po cca třech měsících, kdy je používám, se můj názor nezměnil. Takže vás nebudu unavovat dalšími pochvalnými výlevy. Dnes se chci zaměřit na součastný model této tenisové obuvy, tedy Nike Zoom Vapor 9.

nike zoom vapor 9 pink

 

Vy, kdo tenis trošku sledujete, jste tuto obuv nemohli přehlédnout. Už na letošním Australian Open vyběhl Roger Federer a mnoho dalších hráčů na dvorec v nové, a dovolím si říct i průlomové, barevné variantě. Přece jen růžová barva se na sportovním outfitu zejména mužské části populace moc nevyskytovala. Tato kombinace tmavě šedé a růžové nenechala nikoho bez povšimnutí, buď se vám neskutečně líbí nebo se vám hnusí. Jiné reakce prostě neexistují. Další výraznou barevnou kombinaci si firma Nike připravil na nedávno skončené US Open. Do očí bijící oranžová společně s šedou vytváří opět velmi zajímavou a nepřehlédnutelnou variaci. Navíc je tato barevná kombinace u Nike Zoom Vapor 9 společná pro mužský i ženský model, samozřejmě s malými rozdíly.

Ale abych se dostal k samotnému důvodu, proč tento článek píšu. Možná jste si všimli v pravé části tohoto webu boxu s názvem „Chtěl bych napsat recenzi na“, kde jsem uvedl i Nike Zoom Vapor 9. Tohoto „skromného“ přání si všimli v tenisovém eshopu TenisGuru.cz a usmysleli si mi ho, stůj co stůj, splnit. Tímto jim děkuji, snad nebudou mou recenzí zarmouceni 🙂

Výrazné rozdíly, ale k lepšímu?

Nový model, ať se jedná o automobil, mobilní telefon, manžela/manželku, tak i u tenisové obuvi se očekává jistý posun vpřed a s tím spojenou zlepšenou funkčnost. Starší model Nike Zoom Vapor 8 byl celokožený, což samo o sobě naznačuje výhody i nevýhody tohoto materiálu. Oproti tomu nový model je vyroben v kombinaci pogumované a síťované části. Největší síťovaná plocha je „nečekaně“ na nártu. Proč?! Tedy proč místo kůže síťovina?

Odpověď je na snadě. Oproti kůži je prodyšná, nový model Vapor 9 tak poskytuje noze mnohem lepší „větrání“. Nebudete se tak muset tolik obávat věty typu „Táto, ty ses zul?!“… Další výhodou je i snížená váha bot právě díky použitým materiálům. Ne, že by starší model byl co do váhy obdobou Zátopkových pohorek, právě naopak. Už Vapor 8 jsou velmi lehké tenisové boty, jedny z nejlehčích, které jsem kdy měl. Ale Vapor 9 jsou ještě o fous lehčí, takže si občas nebudete jisti, zda jste se vůbec přezuli z domácích papučí.

Podrážka nedoznala žadných zásadních změn. Nike Zoom Vapor 9 si můžete pořídit ve variantě pro antukové kurty (označení Clay) nebo pro tvrdý povrch (Tour).

Je to jasná volba (?)

Boty Nike Zoom Vapor 9 jsou opravdu top model a ať jste hobby tenista či profesionální hráč, rozhodně podle mého názoru lepší boty na tenis nenajdete. Ano, možná jde o zaujatý názor, protože značka Nike je má oblíbená. Ale je oblíbená právě díky svým produktům, které mě už mnohokrát (a zvláště boty) přesvědčily o svých kvalitách. V nedávné době jsem používal například tenisové boty Wilson, ale i nejvyšší model od Adidasu Barricade. Srovnání mi tedy určitě nechybí. Nike Zoom Vapor 9 jsou prostě skvělé. Ale…

Dvouměsíční boty

Tento nadpis mi připomněl jiný model obuvy – pohádkové sedmimílové boty. Kocour v těchto botách udělal, jak dává tušit jejich obchodní název, jeden krok dlouhý 7 mil. A Nike Zoom Vapor 9 by se mohly jmenovat „dvouměsíční boty“. Ne, že by jste s nimi obešli dvakrát Měsíc… tím pravým důvodem je, že tento model vydrží 2 (slovy dva) měsíce. Vidíte dobře, ony dva měsíce opravdu znamenají životnost těchto bot. Samozřejmě záleží na četnosti použití. Pokud hrajete na závodní úrovni, vydrží vám uvedenou dobu, pokud hrajete rekreačně a ne moc často, vydrží i déle. Ale dva, popřípadě pět měsíců, je na nejvyšší model přece jen trochu málo.

Kde udělali soudruzi v Nike chybu

nike vapor 9Důvodem, proč mají tyto boty tak rychlou úmrtnost, je právě zmíněná síťovina na nártu. Tedy spíš v ohybu na vnější straně boty. Při ohnutí boty v tomto místě dře konec tvrdší části o siťovinu, která se tak rychle proděravý. Na vlastní oči jsem viděl troje takto poničené Vapory tří různých lidí. A vím o dalších případech. Očividně systémová chyba. Pravda, top modely se nedělají proto, aby vydržely roky. Jejich hlavním úkolem je maximální podpora výkonu…tedy sportovního výkonu. Ale i tak se mi dva měsíce zdají málo.

Na druhou stranu Nike nedělá žádné zbytečné caviky a takto poničené boty rychle vyreklamuje. Tedy buď vám vrátí peníze nebo si vezmete nové.

I přesto bych neváhal

Ano, je to tak. A to i za plnou cenu, která je momentálně cca 2.800 Kč. A ve zmíněné chybě vidím i pozitivum – každého čtvrt roku budete mít díky reklamaci novou barevnou variantu těchto skvělých tenisových bot 🙂

Nike ZOOM VAPOR 9 TOUR bílo-růžové lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *