Kanár v tenise

Občas dostanu otázku od méně zběhlých tenistů, co to vlastně je ten kanár v tenise. Ne, nemá to žádnou souvislost s ornitologií. A musím už dopředu předeslat, že dostat kanára v tenise není nic příjemného. My, kdo tenis hrajeme déle, nebo aspoň já jsem obdržel nespočet kanárů a nejsem na to pyšný 🙂

A co je ten kanár v tenise

Tenisový zápas se hraje na sety, obvykle na dva vítězné, profíci hrají na Grand Slamech na tří vítězné sety. Tenisový set se dělí na gamy a ten se skládá z bodů. Hráč, který chce vyhrát set, musí získat 6 gamů mít o dva více než soupeř. A výsledek setu pak může být třeba 6:2 nebo 6:4 a nebo třeba 7:5. Pokud je stav 6:6, hraje se takzvaný tiebreak.

kanár v tenise

Kanár v tenise

A onen potupný kanár v tenise znamená, že set skončí s nulou, tedy 6:0. Což nikdo z nás, tenistů nechce. Přece jen uhrát alespoň jeden gam se zdá být jako vcelku snadné. Ale tenis je nevyzpytatelný sport, ve kterém hrají roli nejen samotné tenisové dovednosti, ale i spousta dalších faktorů včetně psychické rozpoložení. A to nejen naše, ale i soupeřovo.

Může se stát, že hrajeme se soupeřem na podobné úrovni, třeba i s o něco horším a stejně můžeme onoho tenisového kanára dostat. Soupeř má den, my jsme se naopak špatně vyspali nebo to přehnali s alkoholem předchozí večer nebo partnerka či partner udělal/neudělal/řekl/neřekl co měl 🙂 A to pak nám kanár „zazpívá“ raz dva.

Zlatý kanár v tenise

A pak tu máme ještě ojedinělý druh kanára, zlatého kanára. Opět je to set, který skončí 6:0, ale proč je zlatý? Zlatý kanár v tenise je když hráč nejen že vyhraje set 6:0, ale nepovolí soupeři ani jeden míč neboli fiftýnů. To znamená, že vyhraje v tomto setu všech 24 bodů po sobě (každý gam má 4 fiftýny/body).

kanár v tenise

Jak si z kanáru v tenise si nedělat hlavu

Ano, dostat kanára v tenise není nic příjemného. Ale na druhou stranu nejde o život. Navíc i ve světovém tenise, zejména tom ženském, vidíme zápasy, kde obě hráčky si navzájem dají kanára. Což je pak zápas jak na houpačce a zejména sázkaři musí v takovém případě mít tep blížící se zástavě srdce.

Tenisový kanár není konec světa

kanár v tenise

Co z toho plyne? I když prohrajeme set 6:0, tedy dostaneme tenisového kanára, pořád se nic neděje. Spíš naopak. Další set už hůř dopadnout nemůže, a proto je to ideální čas něco změnit. Nemáme co ztratit a je možné, že soupeř po tak snadno vyhraném setu poleví. Proto začneme s větším soustředěním, děláme vše precizněji, dřív nápřah a celou přípravu. To nejdůležitější je se už v myšlenkách nevracet k předchozímu setu, který skončil kanárem.

Takže po prohraném setu kanárem v tenise zápas nekončí (tedy pokud to nebyl poslední set zápasu :)). Jak jsem psal na začátku, tenis je nevyzpytatelný sport a zápas se může během pár míčů úplně obrátit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *